Eestis on käitumishäiretega laste arv tõusuteel

Lapsed ja noorukid kannatavad Eestis üha
enam hirmude, agressiivsuse, depressiooni ja muude psüühika- ning
käitumishäirete all. Neile suudaks abi pakkuda Laste Vaimse Tervise Keskus, mis
aga ei saa euroraha puudumise tõttu kuidagi jalgu alla.

Tallinna lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhi Anne Kleinbergi sõnul avalduvad laste ja noorukite vaimse tervise hädad Eestis järjest enam. Probleemideks on hirmud, agressiivsus, ärevushäired, depressioon, aktiivsus- ja tähelepanuhäired, alkoholi ja narkootikumide tarvitamine ja sõltuvuse kujunemine, suitsiidimõtted ning enesevigastamine, kirjutas ajaleht Pealinn.

Kleinbergi väitel esineb psüühikahäireid keskmiselt igal viiendal Eesti lapsel. Laste neurootiliste ja stressiga seotud häirete esinemine on aga viie aastaga tõusnud üle 20%. Lastehaigla puutub aastas kokku umbes 20 suitsiidikatsega ja 80 alkoholimürgistusega, lapseea arengu- ja psüühikahäireid esineb keskmiselt 120 juhul aastas.

Lastehaigla praegused võimalused lapsi ja noori vaimse tervise probleemide osas aidata on Kleinbergi kinnitusel ebapiisavad. Samas teenindab haigla rohkem kui 60% Eesti lastest. Näiteks on haiglas sõltuvushäiretega patsientide raviks vaid neli voodikohta, ravijärjekord aga on kaks kuud. Uude keskusesse peaks tulema 21 voodikohta.

Laste Vaimse Tervise Keskuse rajamiseks Tallinna lastehaigla juurde on kõik vajalikud ettevalmistused tehtud – olemas on nii ehitusprojekt, ehitusluba kui ka detailplaneering, puudu on ainult euroraha. Lastehaigla taotles juba 2004. aastal keskuse ehitamiseks raha Euroopa struktuurifondidest, kuid toona jäi toetus saamata. Nüüd tegi haigla uue taotluse. Kui esialgsete plaanide kohaselt pidi keskus maksma minema 45 miljonit krooni, siis vahepeal on hinnad oluliselt tõusnud ning maksumus küünib juba 90 miljonini. Tallinna lastehaigla teenindab rohkem kui 60% Eesti lastest.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.