Tüvirakud Sclerosis Multiplex’i raviks

Raske kesknärvisüsteemi haiguse Sclerosis
Multiplex (SM) ravis võib olla märkimisväärset abi tüvirakkude kasutamisest,
selgub hiljutisest uuringust haigust modelleerivate hiirtega.

Sclerosis Multiplex on harilikult noores täiskasvanueas algav autoimmuunhaigus, mille puhul immuunsüsteem ründab pea- ja seljaaju närvijätkete isoleerimiseks kasutatavat valku müeliini, põhjustades selle hävinemist, vahendas Eesti Geenikeskus Nature Newsi. Haiguse loommudeliks on hiired, kellel geneetilise mutatsiooni tõttu müeliini ei teki. Müeliinipuuduse tagajärjeks on närviimpulsside korrapäratu kulgemine, mis põhjustab haigetel kõige erinevamaid neuroloogilisi häireid.

New York’i Rochesteri Ülikooli teadlase Steven Goldmani juhitud töörühm saavutas tõhusa raviefekti, süstides vastsündinud SM-hiirte seljaajju inimloote ajust eraldatud tüvirakke, mis arenevad müeliini tootvateks gliiarakkudeks. Ravi saanud hiirte eluiga pikenes märgatavalt ning aasta hiljem läbi viidud ajukoe analüüs näitas ulatuslikku närvijätkete müeliniseerumist.

Meetodi välja töötanud teadlased loevad enda avastust läbimurdeliseks ja loodavad kliiniliste katsetuste faasi jõudmist parimal juhul paari aasta pärast.


Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.