Rakuliinid pluripotentsetest tüvirakkudest

Harvardi Ülikooli teadlaste autorlusel
on ilmunud kaks teadustööd, milles teatatakse patsient-spetsiifiliste
rakuliinide loomisest.

Esimesel juhul muudeti amüotroofse lateraalskleroosiga (ALS) 82-aastase naise naharakud tüvirakkudeks, need omakorda närvirakkudeks, mis meenutasid ALS’i puhul hävivaid motoorseid neuroneid, vahendas Eesti Geenikeskus teadusportaali Science News.

Uurijad teisest grupist valmistasid aga tüvirakuliinid üheksa erineva geneetilise haigusega (sealhulgas Downi sündroom ja Parkinsoni tõbi) patsiendi keharakkudest.

Alles mõni aasta vana pluripotentsete tüvirakkude tehnoloogia põhineb teatud geenide sisseviimisel diferentseerunud rakku, kus nende käivitatud molekulaarsete sündmuste tulemuseks on raku arenguprogrammi tagasikerimine – raku muutumine embrüonaalse tüviraku sarnaseks.

Just embrüonaalsete tüvirakkude tehnoloogiat ehk terapeutilist kloonimist on teadlased varem pidanud perspektiivikaks rakutuumade reprogrammeerimise meetodiks. Terapeutilise kloonimise rakendatavusele on aga takistuseks keerulised eetilised küsimused ja inimese munarakkude vähene saadavus.

Kui täna on pluripotentsed rakuliinid suurepäraseks vahendiks haiguste uurimisel, on väga tõenäoline nende tulevane rakendamine transplantatsiooniteraapias: vigase organi asemele võidakse kasvatada uus patsiendi oma rakkudest, vältides sellega äratõukereaktsioone, mis võõraste elundite siirdamisi alati kummitab.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.