Kloorimürgitus võib tekitada kopsuturset ja kahjustada kudesid

Kloorimürgituse ulatus sõltub kloori
hulgast ja sellest, kui pika aja jooksul inimene sellega kokku puutus. Kui kloor
puutub kokku niiskete kudedega nagu silmad, kurk ja hingamisteed, siis võib see
neid kahjustada. Kui kloori on neelatud vedelikuna, siis võib see tekitada
kopsuturseid.

Fakte kloorist ja kloorimürgitusest.

Kloor on mittemetalliline keemiline element. Värvuselt rohekaskollane, terava, lämmatava lõhnaga mürgine gaas. Kui kloor eraldub vedelas olekus, siis muutub see gaasiks ja levib kiiresti. Klooril on tugev spetsiifiline lõhn, mis annab inimestele kohe märku, kus teda on kasutatud. Kloor ise ei ole süttiv kuid võib plahvatada reageerides teiste keemiliste ainetega nagu tärpentin ja ammoniaak.

Esimese maailmasõja ajal kasutati kloori lämmatava mürkgaasina. Kloori kasutatakse tänapäeval tööstuses, pesuvalgendajates, paberi, riide valmistamisel, putukamürkides, kummi ja lahustite valmistamisel. Samuti kasutatakse kloori nii joogivee kui basseinivee desinfitseerimisel. Kloorimürgituse ulatus sõltub kloori hulgast ja sellest, kui pika aja jooksul inimene sellega kokku puutus. Kui kloor puutub kokku niiskete kudedega nagu silmad, kurk ja hingamisteed, siis võib see neid kahjustada. Kui kloori on neelatud vedelikuna, siis võib see tekitada kopsuturseid.

Kloorimürgituse sümptomid tekivad koheselt peale keemilise ainega kokku puutumist. Inimesel tekivad köhahood, pitsitus rinnus, põletustunne ninas, kurgus silmades, silmade kipitus, nägemisprobleemid, hingamisraskused.

Juhul kui viibitakse situatsioonis, kus on tekkinud kloori eraldumine tuleb tegutseda järgnevalt: kui kloori eraldumine toimus siseruumides, tuleb viivitamatult lahkuda värske õhu kätte. Kui kloor eraldus välistingimustes tuleb liikuda madalamalt kõrgematele tasanditele, sest kloor on õhust raskem ja hoidub maapinna lähedale. Juhul, kui kloori on sattunud riietele, siis tuleb kiiresti riided seljast võtta. Kui riided on vaja üle pea tõmmata, siis tuleb seda vältida ja lõigata need seljast lahti. Riideid üle pea tõmmates võib kloori sattuda nahale ja hingamisteedesse. Kloorist läbi imbunud riided tuleb panna kotti ja see sulgeda, vältimaks kemikaali levikut teistele inimestele.

Seejärel tuleb end pesta rohke vee ja seebiga. Juhul kui silmad kipitavad ja nägemine on hägune, tuleb silmi pesta 10 – 15 min. Kontaktläätsed tuleb enne silmade loputust eemaldada ja ära visata. Kloorivedeliku alla neelmisel tuleb hoiduda vee joomisest ja oksendamisest ja viivitamatult helistada kiirabisse.
Arstlik kontroll on soovitatav kahjustuste kindlaks tegemisel igasuguse kloorimürgituse korral.

Allikas: Department of Health and Human Services, USA

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak, Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.