Naine 115 aasta vanuses on mentaalses tippvormis

Hollandi naine Hendrikje van Andel-Schipper
oli sündides nii väike, et arvati, et ta ei jää elama. Sellele
vaatamata elas hollandi naine 115 aastaseks ning ta oli tark ja ergas kuni
surmani.

Võibolla on siiski võimalik vältida dementsust ja mälu vähenemist, kuigi vanuseskaalal ollakse juba rauga eas. Avastus uues uuringus leiab, et Alzheimer ning teised dementsusega kulgevad haigused on välditavad, kui elatakse piisavalt vanaks, kirjutas videnskab.dk.

Hollandi naist Hendrikje van Andel-Schipperit, kes elas 115 aastaseks, uuriti enne ja pärast tema surma. Uuring näitas, et tal on täiesti normaalne aju, mis ei näidanud ühtegi märki Alzheimeri arengust. Naisel polnud ajus beeta-akrüülamiid, mis on ühte liiki “katt”, mis lebab dementsust kannatavate patsientide ajul.

Uurimuse viis läbi professor Gert Holstege Groningeni ülikoolis Hollandis. Kui naine oli vanuses 112 ja 113, viisid teadlased temaga läbi neuroloogilisi ja psühholoogilisi uurimusi. Nad järeldasid, et naine oli tark ja enesekindel ning huvitus maailmas toimuvast. Huvi kaasas ka poliitika ja spordi.

Tulemused näitasid, et naise aju funktsioneeris väga hästi ilma dementsuse märkideta ning mäletamise ja tähelepanu probleemideta. Testides olid tema tulemused sama head kui vanuserühmas 60-75 aastastel.

Hollandi naine oli iseseisev kuni ta sai 105 aastaseks, siis pidi ta kolima vanadekodusse, kuna tema nägemine hakkas kaduma. Loo iroonia seisneb selles, et ta kaalus väga vähe sündides ning ei arvatud, et ta jääb elama, märkisid uurimuse läbiviinud teadlased.

Naine suri aastal 2005 vanuses 115 kõhuvähki.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.