Tomograafi abil leiti Stradivari viiulite saladus

Leideni ülikooli meditsiinikeskuse
teadlased näitasid, et kaasaegne meditsiinitehnika kõlbab muukski kui haiguste
diagnoosimiseks.

Teadlased uurisid kompuutertomograafi abiga mitmeid kaasaegseid ning vanu kõrges hinnas olevaid viiuleid, millest osad on tehtud kuulsa viiulimeistri Stradivari poolt. Teadlased leidsid, et vanad viiulid erinesid kaasaegseist eelkõige nende valmistamiseks kasutatud puidu homogeensuse poolest, mis võibki olla nende kauni kõla saladuseks, vahendas Novaator.

Antonio Stradivari (1644–1737) viiulid ehk Stradivariused on tänapäevastest viiulitest kvaliteedi poolest pea jagu üle ning säilinud Stradivari viiulite hind ulatub kümnetesse miljonitesse kroonidesse, huvitaval kombel ei ole möödunud kolmesaja aasta jooksul leitud nippi, mis Stradivari viiulid sedavõrd eriliseks teeb.

Teadlased kohandasid varem emfüseemi diagnoosimiseks loodud arvutiprogrammi ning leiti, et erinevus vanadel ja uutel pillidevahel seisneb puidu tiheduse homogeensuses – uutel pillidel olid vanemad ja nooremad puiduosad oluliselt erinevama tihedusega kui Stradivari omadel.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.