Dementsuse ohtu saab vähendada õige vererõhu hoidmisega

Keskikka jõudmisest alates tasub oma
vererõhku korralikult õigel tasemel hoida, sest see vähendab võimalust
vanaduspõlves dementseks jääda.

Seost vererõhu ja dementsuse ohu vahel toetavad kaks uurimust, millest üks, Londoni Imperial College’is tehtu, väidab, et raviga on dementsust võimalik ära hoida, vahendas BBC.

Ajakirjas Lancet Neurology kirjeldatakse, et vererõhuravimite kasutamine vähendab dementsust 13% võrra. Alzheimeri Ühingu hinnangul võiks parem olukorra kontrolli all hoidmine aastas säästa 15 000 elu.

Kõrge vererõhu käes kannatab iga neljas inimene, paljudel juhtudel ei ole haigust aga diagnoositud ega ravitud.

Täpsed põhjused, miks kõrge vererõhk dementsusriski tõstab, ei ole veel selged, kuigi paljud uurijad usuvad, et kõrgvererõhutõbi jätab vaskulaarse dementsuse puhul aju piisava verevarustuse ja seega vajaliku hapnikuta.

Teist tüüpi dementsuse, nt Alzheimeri tõvel aga ei ole vereringega nii selget seost, samas usub osa eksperte, et teatud juhtudel võib ka siin mängus olla vererõhk.

Lancet Neurology uuring keskendus kõrge vererõhuga vanemaealistele patsientidele, et näha, kas ravi saavatel haigetel on väiksem dementsuse oht.

Katsed lõpetati enneaegselt, kuna positiivsed tulemused olid ilmselged: vähenes rabanduste arv ja südamehaigused. Nii otsustatigi ravi anda kõigile, ka kontrollgrupile.

Kuigi uuring ei näidanud positiivseid tulemusi dementsuse ravimisel, oli selge, et võrreldes teiste sarnaste uuringutega erinevates vanusegruppides oli ravi saanud grupis dementsuse esinemisjuhtusid 13% vähem.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.