Rasedusaegne müokardiinfarkt on vanemate sünnitajate seas sagenenud

Sagenenud ja tõusujoonel on vanemas eas
sünnitajate rasedusaegse ägeda müokardiinfarkti esinemine, kuigi suremus on
vähenenud, avaldati ajakirjas American College of Cardiology.

Uuringu aluseks võtsid meditsiinidoktorid Uri Elkayam USAst ja Arie Roth Israelist 103 müokardiinfarkti juhtumit aastatel 1995-2005. Käsitletud 103 juhtumit olid dokumenteeritud rinnakuvalu, elektrokardiograafia ja vereensüümides toimunud muutuste järgi. Uuringu tulemustest võis järeldada, et müokardiinfarkti riskigruppi kuuluvad vanemas eas sünnitajad. 72% naistest olid vanemad kui 30 ja 38% vanemad kui 35 aastat.

"Kaasaegse jätkuva trendiga, kus vanemas eas naistel on võimalik rasestuda, on ka infarktioht tõusnud,“ märkisid Elkayam ja Roth. Kümne aasta jooksul on aga suremus langenud 21%-lt kuni 11%ni.

"Suremuse vähenemise põhjuseks on müokardiinfarkti ravimeetodite muutumine aastate jooksul palju intensiivsemaks ja tulemuslikumaks,“ väitis Elkayam.

Äge müokardiinfarkt võib esineda igas raseduse staadiumis, seda eriti naistel, kes on varem juba sünnitanud. Ligi 45% naistel, kes sünnituse ajal surid, kaasnesid ka teised südamehaiguse riskiteguroid, milleks on suitsetamine.

Rasedus muudab ravi keeruliseks, sest traditsioonilised ravimid võivad olla lootele ohtlikud. Raseduse ajal ei soovitata kasutada statiine, angiotensiini, warfariini, isegi aspiriini kasutamine esimesel trimestril on küsitav. Nifedipiin ja beetablokaatorid on näidanud raseduse ajal positiivseid tulemusi. Keisrilõige väldib sünnitusel pikajalist pingutusi. Seevastu vaginaalne sünnitus välistab võimalikud nii narkoosist kui ka kirurgilisest protseduurist tulenevad riskid. Oluline on, et sünnitaja tervisliku olukorra halvenemisel on arstidel varuks võimalik riskiplaan nii patsiendi kui ka vastsündinu jaoks.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.