Reflukshaigus võib aidata kaasa astma kujunemisele

Teadlased on asetanud paika viimase
puzzletüki müsteeriumis, miks astmaatikud kannatavad reflukshaiguse käes, märgib
Medpage.com.

Esimest korda täheldati seost kahe haiguse vahel 1970 keskel. Alates seistmekümnendatest on erinevad uuringud näidanud, et vähemalt 50- 90% astmaatikutel esineb reflukshaiguse sümptomeid.
Aga kas refluks on siis astma põhjustaja või hoopis vastupidi? Võib olla mõlema haiguse algmehhanimide koostöö aitab kaasa haiguste samaaegsele esinemisele?

USA St Duke ülikooli laboris avastati, et söögitorusse tagasi paiskuvate maovedelike sissehingamine põhjustab muutusi immuunsussüsteemis, mis omakorda võib viia astma kujunemiseni.
Reflukshaiguse sümptomeid imiteerides, süstiti kaheksa nädala jooksul laborihiire kopsudesse väikestes kogustes seedevedelikke. Aja jooksul kujunesid hiirel välja astmalaadsed sümptomid.
“ Mitte mingil tingimusel ei saa järeldada, et kõigil, kes põevad reflukshaigust kujuneb välja astma, kuid siit võib järeldada, et reflukshaigus võib soodustada astma kujunemist. Ning seega on oluline saada reflukshaigus kontrolli alla,” kinnitas uuringu kaasautor William Parker.

Vähene liikuvus, ülekaalulisus ja ebatervislik toiduvalik on reflukshaiguse väljakujunemisel peamisteks teguriteks. Kuna ülekaalisus on aina suurenevaks probleemiks, siis on tõusujoones ka astma esinemise sagenmine. Reflukshaiguse patsiendid saavad oma haiguse leevendamisele kaasa aidata, õige toiduvaliku, väikeste toiduportsjonite ja õigete söögiaegadega, mis eeldab päevas viimase toidukorra lõpetamist mitu tundi enne magama minekut.


Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.