Alternatiivravi pole Eestis seaduslikult sätestatud

Alternatiivravi pakkuvate ravitsejate read
täienevad pidevalt, teatab Delfi.ee.

Kuid sotsiaalministeeriumil ja tervishoiuametil pole hoobasid nende tegevusel silma peal hoida. Ravitsejad ise ka ei eita, et et nende hulgas esineb pettureid, kes keelavad kasutada tavameditsiinilt tuge ning küsivad oma teenuse eest megasummasid, teatasid TV3 "Seitsmesed uudised".

Eesti Ekspressis ilmunud artikklis võttis noor melanoomiga mees surma eel pangast 300 000 krooni laenu. Abi ta šarlatanidelt haiguse vastu ei saanud.

2004 aastal avastatud sünnimärk osutus melanoomiks, äärmiselt pahaloomuliseks pigmentkasvajaks. Operatsioon toimus kiirkorras, kohe peale aastavahetust, kuid oli juba hilja. Melanoom oli jõudnud areneda kolmandasse faasi, mil kasvaja annab organismi siirdeid. Paari lähima aasta jooksul lõigati Margust mitmel korral, ent kui vähikoldeid leiti ka ajust ja kopsudest, andsid arstid mõista, et meditsiin saab tema elu kõigest pikendada. Margus selle mõttega leppida ei suutnud. Viimase õlekõrrena ja lähedaste teadmata haaras ta kinni lubadustest, mida pakkusid mittetraditsioonilise ravi spetsialistid: erakliinik KoLeGa´t pidav homoöpaat dr. Zoja Gabovitsh, keegi meesnõid Lasnamäelt ja posija, keda Margus oma viimastes kirjades nimetab lihtsalt Galjaks. Need ravitsejad andsid talle homoöpaatilise veelahusega pritsitud suhkrupille, soovitasid WCs kehast mürke väljutada ja teatasid, et tegelikult pole tal tegemist sugugi vähiga.
Marguse ema Milvi Kallaste usub, et kui ta poeg oleks võtnud korralikku keemia- ja kiiritusravi, saanuks ta oma lastega olla koos veidigi kauem. Oleks jõudnud anda viimased korraldused, teha eluga lõpparve, öelda emale, keda kutsuda matustele. Aga erinevad posijad soovitasid Margusel arstide juurde mitte minna ning pakkusid välja, et tegelikult tuleb tal võidelda hoopis tuberkuloosi või kopsupõletiku või toksoplasmoosiga.Tõeliseks autoriteediks muutus homoöpaat Zoja Gabovitsh, kes lõpetas 1963. aastal TRÜ arstiteaduskonna, töötas üle 30 aasta anestesioloog-reanimatoloogina Tõnismäe ja Pelgulinna haiglates ning kaitses 1982. aastal kandidaadikraadi.

Tänapäeval on dr. Gabovitshil Lasnamäel tegutsev erakliinik KoLeGa. Oma ravimeetodit tutvustas daam 1999. aastal ühes naisteajakirjas järgmiselt: „Oletame, et ämbris vees on üks molekul raviainet ja selle veega piserdatakse 200 kg homöopaatilisi piimasuhkrust graanulit, millest patsient võtab sisse kolm.”

Graanulite söömise kõrval helistas Margus enne iga oma tervist puudutava otsuse tegemist Gabovitshile. Elu pikendada võinud kiiritus- kui keemiaravi jäeti pooleli. Samuti otsustas Margus mitte teha läbi meeleheitlikku operatsiooni, millega kiirabihaigla kirurgid oleksid proovinud eemaldada kasvõi osagi kasvajast.

Tegelikult usub poja kaotanud naine isegi, et alternatiivmeditsiinist võib vahel kasu olla. Oma liigeseprobleemidega näiteks on ta korra kätega ravitseja käest abi saanud. Kuid vähk - sellisest tõvest ei suuda posijad terveks teha, see on alusetu lubadus ja lootus. "Ja praeguses majandusseisus ja töötuse kasvu juures tuleb neid nõidu kindlasti juurde," ütleb Milvi Kallaste. Tal on pisarateni kahju igast nädalast, igast päevast, mis ta pojal ravitsejate usaldamise tõttu elamata jäi.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.