Hormoonravim suurendab naistel insuldi riski

Uue uuringu kohaselt vähendab ravim nimega
tibolon postmenopausaalses eas osteoporoosi all kannatavatel naistel
luumurdude ning rinna ja käärsoole vähi riski.

Ajakirja New England Jouranl of Medicine andmetel kogus uurimisrühm andmeid Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Euroopast ja Austraaliast. Kokku osales 4538 osteoporoosi põdevat naist vanuses 60 kuni 85 aastat.

Kuigi ravim vähendas luumurdude ja vähi riski, suurendas see samaaegselt insuldi tekke võimalusi, kirjutas Reuters Health.

Uuringust lülitati välja naised, kellel oli minevikus esinenud vähki, veretrombe või kes olid tarbinud östrogeeni või mõnda muud hormoonravimit.

Katsealused said juhuslike valimitena kas tiboloni ravi või platseebot. Kõik uuritavad said kaltsiumit ja D-vitamiini.

Orienteeruvalt 3-aastase jätku-uuringu jooksul selgus, et tiboloni kasutajatel esines vähem luumurde kui kontrollgrupil. Kuigi tiboloni ravi ei suurendanud trombi ohtu nagu mõned teised hormoonravimid teadaolevalt teevad, siis suurendas see ometi insuldi riski kahekordseks võrreldes platseebot saanutega.

Leidudele tuginedes soovitab uurimisgrupp tiboloni mitte kasutada vanemaealiste naiste puhul ja naistel, kellel on olulised riskitegurid insuldi tekkeks. Riski tõstavad näiteks kõrge vererõhk, suitsetamine, diabeet, atriaalne fibrillatsioon või ebaharilikult kiire südametegevus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.