Diabeediravi on Eestis paranemas

Ravi Eesti endokrinoloogid ja perearstid
töötavad välja uut II tüübi diabeedi ravijuhist.

Uus ravijuhis võtab aluseks 2006. aastal avaldatud Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni ja Euroopa Diabeedi Uuringute Assotsiatsiooni konsensuse lähtekohad. Juhis võetakse vastu tänavu ja see on mõeldud kasutamiseks perearstiabis.

Juhise töögruppi kuuluvad endokrinoloogid Anu Ambos, Verner Fogel ja Tarvo Rajasalu ning perearstid Eret Jaanson, Anneli Rätsep ja Tarvo Kiudma. Teksti lõplik versioon peaks valmima veebruari jooksul, järgnevad arutelud erialaseltsides ja juhise kinnitamine, tõdes Eesti Endokrinoloogide Seltsi juhatuse esimees Tarvo Rajasalu Tartu Ülikooli Kliinikumist pärast 24. jaanuaril toimunud ravijuhise töögrupi koosolekut.

Uuenenud ravipõhimõtted

Uue ravijuhise järgi ei alustata diabeediravi, vaid elustiili muutmisega, lisandub ka tablettravi. Dieedi ja metformiini kombineerimine on efektiivsem kui kumbki raviviis eraldi. Ometi on ravieesmärkide saavutamine raske ka kombineeritud variandi puhul.

Eesti ravijuhise aluseks olev dokument näeb ette, et metformiinile lisaks on II tüüpi diabeedi standardravi komponentideks suukaudse tablettravina sulfanüüluuread ja glitasoonid ning süstitav insuliin. Sulfanüüluuread ja insuliin on Eesti patsientidele kõrgema ehk 75 ja 100% soodusmääraga kättesaadavad, glitasoonid seni mitte.

„Glitasoonid on insuliini tundlikkuse tõstjad, langetades veresuhkrut küllaltki efektiivselt. Siiski on kõrvaltoimed ka neil, mille pärast ei saa neid kasutada kõigil patsientidel,” kommenteeris ravimigruppi Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloogiakeskuse juhataja Ülle Jakovlev.

Eestis on ravi paranemas

Tänapäeva ravivõimalused Eestis on väga head, tõdes Jakovlev. ”Järjest laialdasemalt kasutatakse analooginsuliine ja väga häid süstevahendeid, millist võimalust kaugeltki kõigis Euroopa riikides ei ole. Võib isegi öelda, et analooginsuliinid on välja tõrjumas iniminsuliine ja nendega saame parima ravitulemuse, mida tänapäeval on võimalik saavutada. Siit ka võimalus elada insuliinravil väiksema kaalu tõusuga ja paremas kompensatsioonis haigusega – see tähendab vähem tüsistusi ja paremat elukvaliteeti,” sõnas Jakovlev.

Jakovlevi sõnul on ka tablettravi võimalused head. Olemas on erinevad sulfonüüluurea preparaadid ja metformiin ning metformiin kombinatsioonis roziglitasooniga.

Pioglitasoon on kohe tulemas ja sitagliptiin juba apteegis olemas, esialgu küll täishinnaga. Kolmandat diabeediravimit tabletina vajame juurde väga harva.
“Kergem on olukorda lahendada insuliini lisamisega – ravitulemus on parem ja patsiendile taskukohasem,” ütles Jakovlev.

See aga ei tähenda, et arstidel ei ole huvi uute preparaatide vastu. ”Ideaalselt ravimilt ootaks minimaalseid kõrvaltoimeid ja hästi füsioloogilist toimemehhanismi,” tõdes Jakovlev.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.