Mõõdukas higistamine teeb organismile head

Dermatoveneroloog Kanni Vahvik-Heinsoo
ütleb, et higistamine on normaalne elutegevuse kaasnähtus, tänu sellele saab
keha vältida ülesoojenemist.

Heinsoo sõnul mõjutavad higistamist hormoonid, mistõttu töötavad higinäärmed eriti intensiivselt murdeeas, menstruatsiooni ajal, raseduse ja üleminekuajal. Samuti võib märkimisväärselt suurenenud higistamine viidata ka mõnele tõsisele haigusele, kirjutas Virumaa Teataja.

Sagedasim on termohigistamine, emotsionaalne ja maitsehigistamine. Termohigistamine väljendub kõrgematel välistemperatuuridel, sportimisel ja füüsilisel pingutusel näo ja kaenlaalustes piirkondades.

Emotsionaalse higistamise puhul aju otsmikusagarate motoorsed ja sensoorsed neuronid reageerivad ärritusele, erutusele, stressile. Siis on rohkem higised pihupesad, jalatallad, kaenlaalused. Higistamine on ühesugune sõltumata aastaajast, ainult magades ei ole. Käed võivad olla ka külmad.

Maitsehigistamine esineb paljudel inimestel huulte, nina ja otsmiku piirkonnas, manustades vürtsikat toitu ja pruukides alkoholi.

Kui inimene siiski higistab ka jahedate ilmadega, on tegemist hüperhidroosi ehk liighigistamisega. Sel juhul peaks pöörduma arsti juurde, täpsustamaks põhjust.

Heinsoo ütleb, et esmane on isikliku hügieeni järgimine, seal hulgas igapäevane pesemine leelisevabade, soovitatavalt ph 5, pesuvahenditega. Tema sõnlu on oluline naha korrektne kuivatamine, kaenlaaluste raseerimine ja naturaalsetest materjalidest mugavate riietusesemete kandmine. Vältida tuleks kuumi ja väga külmi jooke, alkoholi, vürtsitatud toite, rasvumist ja stressi.

Mõõdukas sportimine aitab inimese termoregulatsiooni tugevdada. Kasulik on teha ka vaheldumisi kuuma- ja külmaveeprotseduure, mis reguleerivad organismi jahutussüsteemi.

"Normaalse termoregulatsiooni säilitamiseks on higistamine vägagi vajalik, näiteks kõrgenenud temperatuur infektsioossete protsesside korral," ütles Heinsoo. "Higilõhna mõjutavad nahal elavad seened ja bakterid, naha ph tase. Ka tugevalõhnalised toidu- ja maitseained erituvad naha kaudu ja annavad spetsiifilise vinava lõhna, näiteks küüslauk."

Nüüdisaegsetest ja kallimatest higistamisvastastest vahenditest on Eestis võimalik teha botülotoksiini süste, mis blokeerivad atsetüülkoliini eritumist akriinsetes higinäärmetes ja blokeerivad süstekoha ümbruses näärmed.

Kirjanduses mainitud kaenlaaluste higinäärmete eemaldamine ja sümpaatilise närvi operatiivsed eemaldamised jäävad siiski oma hilistüsistuste tõttu harvadeks protseduurideks.

Tabletiravina võib kasutada koliinergilisi preparaate, kuid oma kõrvalmõjude tõttu on nad enamikule meist ebameeldivad.

Veebilehe www.derma.ee andmetel kasutatakse meditsiinis ka iontoforeesi ehk veeprotseduuri, mille ajal juhitakse nõrk elektrivool nahka. See võib olla efektiivne peopesade ja taldade higistamise puhul, kuid suure ajakulu ja töömahukusega, samuti ei pruugi protseduuri efekt olla tugevam kui antiperspirantidel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.