Eestis on umbes 90 tuhat osteoporoosi põdevat naist

Kaebusteta kulgevat osteoporoosi ehk luude
hõrenemist esineb üle 50-aastastel inimestel ühel naisel kolmest ja ühel mehel
kaheksast.

Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog dr Karin Laas ütles Eesti Päevalehele, et olukord n-ö osteoporoosirindel on püsinud tükk aega muutusteta: Eestis on hinnanguliselt 90 000 osteoporoosi põdevat naist.

Et tegemist on vaikselt ehk kaebusteta kulgeva haigusega, siis tuleb inimestel tüsistuse ehk luumurru ärahoidmiseks ise osteoporootilise luumurru riski hindamiseks arsti poole pöörduda. Luutihedust peaksid mõõtma üle 50-aastased naised ja üle 60-aastased mehed, kellel on osteoporootilise luumurru risk. Luutiheduse vähenemine pole ainus luumurru riskitegur.

"Suurem luumurrurisk on inimestel, kelle lähisugulastel on olnud reieluukaelamurd. Geneetiline osa osteoporoosi tekkes on väga oluline. Lisaks tekib luuhõrenemine naistel, kelle munasarjad on eemaldatud või lõpetanud töö enne 50. eluaastat ja kes pole saanud naissuguhormoonidega asendusravi," märkis arst.

Osteoporoos võib tekkida ka inimestel, kes ei saa mõne teise haiguse tõttu piisavalt D-vitamiini ja kaltsiumit. Ravimitest põhjustab osteoporoosi pikaajaline glükokortikoidhormoonide tarvitamine.

Luutihedust on võimalik mõõta kahel erineval moel: ultraheli- ja röntgenmeetodil. Ultraheliga mõõdetakse luutihedust kannast ja kui tulemus viitab osteoporoosile, soovitab Laas määrata luutihedust ka röntgenmeetodil.

Kindlaks diagnoosiks on vaja teha uuring röntgenmeetodil töötava DEXA-aparaadiga, mis mõõdab luutihedust reieluukaelast ja selgroo nimmeosast.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.