Novaator: Paratsetamool tekitab lastel astmat?

Uus uuring seostab lapsele esimestel
eluaastatel paratsetamooli andmist hilisema keskmisest oluliselt kõrgema astma
ja teiste allergiate esinemissagedusega.

Ajakirjas Lancet ilmunud uurimuses kirjeldab professor Richard Beasley Uus-Meremaa meditsiiniuuringute instituudist uurimust, mille käigus leiti, et kui väikelastele antakse esimese eluaasta jooksul palaviku alandamiseks paratsetamooli, on neil kuuendaks-seitsmendaks eluaastaks tervelt 46 protsenti suurem tõenäosus olla astma küüsis kui lastel kellele paratsetamooli ei antud. Uurimus hõlmas üle 200 000 lapse 31 riigist, kirjutas ABC Science.

Astma ja paratsetamooli vahelist seost on võimalik ka teistmoodi käsitleda: näiteks võib palavikku tekitav viirusinfektsioon ollagi astma väljakujunemise põhjustajaks. Sel juhul poleks seos paratsetamooli annustamisega põhjuslik, sest astma tulenes hoopis viirusest, mille vastu paratsetamooli anti.

Tähelepanu väärib ka võimalus, et lapsed, kel esineb enam allergiat, saavad rohkem paratsetamooli. Seega võib olla, et põhjus ja tagajärg on tagurpidi keeratud.


Novaator

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.