Laste isiksuse-, käitumise ja terviseuuring on jõudnud järgmisesse uuringufaasi

Kümme aastat tagasi alanud laste isiksuse-,
käitumise ja terviseuuring otsib nüüdseks suureks kasvanud lapsi järgmisesse
uuringufaasi.

„See uuring algas kümme aastat tagasi eesmärgiga selgitada südame- ja veresoontehaiguste juba noores eas esinevaid riskifaktoreid,“ ütles Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskuse juhataja ning Tartu ülikooli psühholoogiainstituudi professor Jaanus Harro Tartu Ekspressile.

Praegune andmekogumise faas kestab talveni ning nüüd uuritakse 25-aastaseid noori, kellega 10 aastat tagasi tööd alustati. Tartu linna ja maakonna valim oli algul 1176 inimest. Uuringus osales kaks vanuserühma – lapsed, kes projekti algul olid üheksa-aastased, ning need, kes toona olid 15-aastased. Harro sõnul on kümne aasta tagusest ajast inimeste kontaktandmed küll olemas, kuid kahtlemata on vajalike inimeste ülesotsimine väga suur töö.

Teema, mis on saanud laiemat kõlapinda ka väljaspool Eestit seoses kõnealuse uuringuga, on maiustamisgeeni avastamine. „Leidsime, et ühe teatud genotüübiga lapsed ja noored tarbivad maiustusi kaks korda rohkem kui teised,“ ütles Harro. Professori sõnul peavad edasised uuringud näitama, kas selline eripära jääb ka täiskasvanueas püsima ning kas see mõjutab kehakaalu.

Kogu ettevõtmise mõju peab Harro maailma mastaabis samuti arvestatavaks. „Saame teada, millised eluviisi- või pärilikkustegurid kujundavad lapse tervist täiskasvanueas,“ sõnas Harro. Tema hinnangul tasub uuringut jätkata nii kaua kui vähegi võimalik. Uuritakse ka seda, mitmel juhul võivad tervist ohustavad tegurid oleneda sellest, milline on üldisem ühiskondlik kontekst ehk kui rikas Eesti on või mismoodi siin elatakse. Lisaks on saadud väga huvitavat teavet selle kohta, kuidas pärilikud tegurid mõjutavad impulsiivset käitumist.

Lisaks on Harro sõnul uuringute käigus avastatud Eestis üks seedekulglahaigus, mis oli seni aladiagnoositud. Tegemist on häirega, mille korral õigete toitumissoovituste järgimisel on inimese tervis hea. „Kui aga inimene ei tea, kuidas ta sööma peab, siis võivad kerkida esile probleemid,“ lisas Harro. Tegemist on pikaajalise uuringuga, mida on tehtud koostöös mitme Euroopa riigiga. Projektil on professori sõnul tegelikult kaks nime – Euroopa noorte südameuuring ning Eesti laste isiksuse-, käitumis- ja terviseuuring.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.