Inimese rakke saab kasvatada põrsastes

Ameerika teadlased töötasid välja inimese
imuunrakkude kasvatamise tehnoloogia sigade embrüates. Uurijate arvates võib
tulevikus sellisel meetodil saadud rakud olla onkoloogiliste haiguste ja
immuundefitsiidi ravi aluseks.

Michigani Ülikooli teadlaste poolt läbiviidud uuringute käigus viidi doonorite T-lümfotsüütide eelkäijad-rakud sigade embrüode luuüdisse. Embrüode veel mitte valminud immuunsüsteem ei võtnud inimrakke vastu kui võõrkehi ning seetõttu võisid nad takistamatult paljuneda, diferentseerudes erinevateks T-lümfotsüütide liikideks, kirjutas ehpv.ee.

Segades vastsündinud põrsaste verest eraldatud inimrakud doonorite verega, selgitasid uurijad välja, et nad võtavad endiselt doonorite rakke enda omadena ning eksisteerivad rahulukult nendega kõrvuti. Seejuures, põrsastelt saadud T-lümfotsüüdid ründasid teiste inimeste rakke nagu võõrkehi.

Kui vastsündinud sead said viirus- ja bakteriaalinfektsioonide vastast vaktsiini, hävitasid nende verest eraldatud lümfotsüüdid vastavat liiki haigusmikroobe.

Uuringu autorite arvates avardab nende poolt pakutav inimese immuunsüsteemi rakkude kasvatamise meetod võimalusi võidelda erinevate imuundefitsiidi seisunditega. Peale selle võib põrsaste organismis kasvatada ka T-lümfotsüüte onkoloogiliste haiguste immuunteraapia tarbeks.

Samal teel on võimalik saada ka imuunrakke võitluseks ohtlike infektsioonidega nagu näiteks HIV-ga juhul, kui inimesed taluvad halvasti olemasolevaid vaktsiine.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.