PETi uuring nõuab igalt osalejalt kõrgpilotaaži

Melanoom ja lümboom annavad PETile
tööd.

Kui varavalges saabub Soomest lennukiga kaks tinaga täidetud ämbrit, kus sees penitsilliinipudeli suurune flakoon, milles omakorda radioaktiivse märgistusega glükoos, siis on Põhja-Eesti regionaalhaiglas PETi (Positron emission tomography) uuringu päev. Selliseid päevi on nädalas üks kuni kolm. Neljandik uuritutest on melanoomihaiged, umbes pooled lümfoomihaiged.

Ühel PETi päeval tegi haigla ülemarst Sergei Nazarenko ka Meditsiiniuudisetele väikese ringkäigu. Kõik algab ruumist, kus eriväljaõppe saanud õde valmistab tinavarjendis ette süstla ja mõõdab selles oleva aine radioaktiivsuse. Süstal läheb rauast kesta.

Ohutusnõuded on sama ranged ka patsiendi juures, kellele see aine süstitakse – ei tohi nahale lasta ega teda muud moodi ohustada. Ühe ämbritäie saadetisega saab töötada neli tundi. Kuna radioaktiivsus pidevalt väheneb, tuleb järgmiste patsientide tarvis võtta süstlasse rohkem ainet.

“Kogu logistika peab olema läbimõeldud. Tõrkeid aeg-ajalt esineb, kui lennuk tehnilistel või ilmast tulenevatel põhjustel hilineb,” märkis Nazarenko.

Kuna uuring on kallis – kõigi kuludega umbes 30 000 krooni inimese kohta, siis ei tehta siin mingeid järeleandmisi. Vähihaigete uurimisel võimaldab see uuring teha aga otsuseid ülikalli kemoteraapia otstarbekuse kohta.

Nazarenko rõhutab, et uuringu õnnestumiseks on oluline etapp patsiendi ettevalmistamine.

Diagnostilise aine näol on tegemist glükoosiga, millesse on lisatud radioaktiivne aatom. Kuna glükoosi kogus on vaid kümme astmel miinus üheksa grammi, siis ei tohi enne uuringut mingil juhul magusaid jooke või komme tarbida – need konkureerivad süstitava ainega, mis tuleb uriiniga välja.

Pärast aine süstimist peab uuritav 40–60 minutit rahulikult lebama. Sel ajal annab õde talle juua, et üleliigne aine väljuks. Ta peab kasutama spetsiaalsetele nõuetele vastavat WCd, milles radioaktiivne kogus torudesse seisma ei jää.

“Glükoos koguneb haiguskolletesse. See, mis ei kogune, eritub uriiniga,” selgitas Nazarenko.

Loe edasi 14. oktoobri lehest.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev, Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.