NOVAATOR: Läätsede kandjad võivad pimedaks jääda

Kontaktläätsede kandmine suurendab
oluliselt patogeense protisti põhjustatud infektsiooni ohtu, mis võib halvemal
juhul lõppeda pimedaks jäämisega.

Ajakirjas Journal of Medical Microbiology ilmunud uurimuses demonstreeriti Tenerife saarel elavate läätsekandjate näitel, et väga paljude läätsekandjate silmas elab ohtlik protist nimega Acanthamoeba, kellest tavalise läätsehooldusvedelikuga lahti ei saa, vahendas Novaator Science Daily´it.

Protistid ehk algloomad on valdavalt üherakulised rakutuumaga lihtsa ehitusega organismid, kes ei kuulu taimede, loomade ega ka seente hulka.

Acanthamoeba on väga levinud protist, kes elab mullas ning magedas vees. Acanthamoeba toitub peamiselt bakteritest ning osad selle protistirühma liikidest võivad põhjustada inimestel ohtlikke infektsioone.

Amööb võib silma sattudes põhjustada väga valuliku keratiidiks nimetatava infektsiooni, mis võib halvemal juhul lõppeda pimedaks jäämisega.

„Kui inimesed kastavad läätsed kraanivette, siis nakatuvad läätsed amööbiga kergesti. Ohtlikuks muudab amööbi ka asjaolu, et enamik läätsehooldusvahendeid ei suuda teda hävitada,“ ütles Basilio Valladares Tenerife saarel asuvast La Laguna ülikoolist.

Amööbist on võimalik lahti saada. Tema tapmiseks kõlbavad mitmed juba praegu läätsehooldusvahendites kasutatavad kemikaalid, kuid enamasti pole nende kontsentratsioon amööbist jagusaamiseks piisavalt kõrge.

Valladaresi sõnul on nad töötamas välja hooldusvahendit, mis pakuks amööbi vastu tõhusat kaitset. Amööb esineb Kanaari saartel sagedamini kui näiteks Ðotimaal. Valladaresi sõnul on põhjuseks ilmselt soojem kliima, mistõttu peavad just lõunapoolsemates piirkondades elavad või reisivad inimesed olema eriti ettevaatlikud.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.