Reumatoidartriit nõuab kiiret tegutsemist

Reumatoidartriit on raske haigus, kuid
kaasaegsete teadmiste ja ravimitega on võimalik haigus kontrolli alla saada, kui
alustada ravi varakult ja reumatoloogi antud juhiseid täpselt järgida.

Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloogt Tiina Veldi sõnul esineb suuremal osal inimestest elu jooksul mõnikord paaripäevast liigeste valu või paistetust, põhjuseks ülekoormus, trauma või viirushaigused.

Valu, turse, hommikune kangustunne liigestes, eriti varba- ja sõrmeliigestes võivad viidata algavale kroonilisele liigesepõletikule, ehkki alguses ei pruugi vereanalüüsis nihkeid olla, kirjutas Maaleht.

Reumatoidartriidil võivad haiguse algstaadiumis puududa haigusele omased kindlad sümptomid. Seetõttu on arstil õige diagnoosi panemiseks vahel vaja patsienti korduvalt visiidil näha.

"Ka perearstide teadlikkus peaks kasvama. Ülioluline on hea koostöö perearstide ja reumatoloogide vahel, et abivajavad patsiendid jõuaksid reumatoloogi juurde lühima ooteajaga," rääkis Veldi.

Reumatoidartriit on kõige levinum põletikuline liigesehaigus, see on krooniline ja progresseeruva kuluga, kahjustab enamasti liigeseid, aga võib haarata ka kõiki siseorganeid.

Veldi rõhutas, et otsustav aeg on esimesed kolm kuud sümptomite tekkest ravi alustamiseni. "Ainult kiirelt tegutsedes saab ära hoida jäävate liigesedeformatsioonide teket."

Eestis põeb reumatoidartriiti 1% elanikkonnast ehk umbes 13 000 inimest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.