Bakterid näitavad antibiootikumidele hambaid

Novembris tähistatakse esimest korda
antibiootikumipäeva, kuid mitte selle reklaamimiseks ja populaarsuse
kasvatamiseks, vaid rohu varjupoolte tutvustamiseks.

Tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõuniku Kuulo Kutsari sõnul kirjutatakse viirusnakkuste ravimiseks igal aastal üle maailma välja kümneid tuhandeid antibiootikumiretsepte. "Iga arst leiab selleks oma põhjenduse," nendib Kutsar.

Antibiootikumide kergekäeline kasutamine annab aga järjekordse tõuke bakterite võidukäigule ja antibiootikumiresistentsuse kujunemisele, kirjutas Tarbija24. Ravimiresistentsus on olukord, kus bakteril on kujunenud vastupanuvõime ühe või mitme antibiootikumi suhtes.

Tartu Ülikooli kliinikumi nakkushaiguste osakonna juhataja Matti Maimets ütleb, et antibiootikumiresistentsus on Eestis ja ka maailmas tervikuna olemas, kuid siiski üle võimendatud. "Probleem eksisteerib, kuid keegi ei hakka sellepärast kohe surema," kinnitab Maimets, kes on nakkushaiguste arstina eri viiruste ja bakteritega tegelnud juba aastakümneid.

Tema sõnul kuulub antibiootikumiresistentsus globaal shy;se soojenemise ja vihmametsade maharaiumisega samasse kategooriasse; see on tihedalt inimtegevusega seotud ja nüüd meditsiinis varjukülgi näitav probleem. "Kui inimesel on külm, siis paneb ta kampsuni selga, samamoodi üritavad väliskeskkonnas kohaneda teised elusorganismid, sealhulgas bakterid," selgitab arst ravimiresistentsuse tekkepõhjusi.

Bakteritel on inimeste ees üks oluline eelis, nimelt elukogemus – nad on maailmas elanud ligi kolm ja pool miljardit aastat, inimesed aga vaid mõned miljonid. Samamoodi on maailmas ammu enne seda, kui Alexander Fleming 1928. aastal esimese antibiootikumi – penitsilliini – avastas, olemas olnud looduslikud antibiootikumid ja looduslik resistentsus. Seega, võitlus käib mitme tugeva vahel.

Inimesed annavad resistentsuse kujunemisele hoogu juurde, tarbides liialt palju antibiootikume, ja ka elukeskkond on ravile halvasti alluvatele bakteritele aina soodsam. Statistilises läbilõikes paistab Eesti silma antibiootikumi vähese kasutamisega. "Võin kinnitada, et Eesti perearstid on selles osas väga tublid, statistika näitab, et Euroopa kontekstis kasutatakse ainult Hollandis vähem antibiootikume," nendib Maimets.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.