Novaator: lahendus geenitööstuse eetilisele dilemmale

Cambridge'i Ülikooli teadlased kirjeldasid
uut tehnoloogiat, mille abil saab embrüonaalsete tüvirakkude asemel kasutada
täiskasvanud inimese tüvirakke.

Töö tüvirakkudega on keerukam, kui varem arvati, lisaks teaduslikele probleemidele tuleb tegeleda ka eetilise vastasseisuga. Kõige võimekad tüvirakud on need, mis on jõudnud kõige vähem diferentseeruda. Sellised rakud esinevad lootelises arengus, kuid nende rakkude eemaldamine viib embrüo hukkumiseni. See aga põhjustab eetilisi dilemmasid, mis on tüviraku-uuringutele takistuseks saanud.

Sellest saab aga mööda, kui arenemisvõimelisi tüvirakke õnnestuks ümberprogrammeerimise teel saada täiskasvanu rakkudest. Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud on embrüonaalsete tüvirakkudega peaaegu identsed, seega võiks usaldusväärne meetod nende tootmiseks olla oluline samm tüviraku-uuringute arengus.

Cambridge'i Ülikooli teadlaste välja töötatud rakkude ümberprogrammeerimiseks kasutatav tehnoloogia põhineb keemiliste inhibiitorite, ensüümide ja raku kasvu mõjutavate ainete kombinatsioonil.

Loe lisa Novaatorist.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.