Kliinilise uuringu raha on enamat kui palk arstile

Septembri teisel kuupäeval ilmus
Meditsiiniuudistes Äripäeva ajakirjaniku Sten-Aleks Pihlaku
kahtlustav arvamuslugu Eestis ravimiuuringuid teostavate arstide ülemäära
suurtest töötasudest.

Iseenesest võib kliiniliste ravimiuuringute teema püstitamist meie meedias igati tervitada, kuid antud juhul häiris päris tugevasti autori ühekülgne ja lihtsustatud lähenemine ravimuuringute rahastamise komplitseeritud teemale. Konteksti laiendamise huvides tahaksin peatuda asjaoludel, mis kliiniliste ravimuuringute rahalisi aspekte oluliselt mõjutavad.
Kaasaegses tõenduspõhises meditsiinis on vältimatu intensiivne ravimiarendus ning selle raames toimuvad inimuuringud. Teiseks tuleks silmas pidada, et nii ravimite tootmine kui ka nende loomine on tänapäeval peamiselt kasumit taotlevate äriettevõtete pärusmaa, kus domineerivad äriloogika ja -eetika.


Palju on räägitud uute ravimite loomise ülikõrgetest hindadest, mis võivad komplitseeritumatel juhtudel ulatuda miljardi dollarini. Suure osa sellest moodustavad just kliinilised katsetused, mille tulemusena saadakse võimalikult tõhus ja ohutu ravim.
Kolmandaks on kaasaegne ravimiarendus globaalne ettevõtmine, kus tavaliselt viiakse uuringuid läbi erinevate riikide arvukates uurimiskeskustes, mille töötingimused ja uuringutest saadav informatsioon peab vastama teatud kvaliteedinõuetele.
Samas on loomulik mõelda, et uute ravimite loomisest on huvitatud kõik rahvad ning nad peaksid ühel või teisel moel ettevõtmisse panustama. Kaasaegses kliiniliste uuringute eetikas peetakse sellest tulenevalt oluliseks teemaks vajadust rahvusvahelise õigluse järele, millele vastavalt oleksid uuringutega seotud koormised ja riskid ühelt poolt ning kasud teiselt poolt jaotunud mõistlikul ja ekspluateerimist välistaval viisil. See tähendab muuhulgas, et uuringu finantseerimine ei saa erinevates keskustes väga erineda.
Neljandaks teostavad tavapäraselt kliinilisi uuringuid arstid ning uuritavateks on patsiendid, mis tekitab nende vahel eetika poolel keeruka ja mõnes aspektis vastandliku rolli. Põhimõtteliselt on võimalik patsiendi huve allutada ka teadusuuringule. Selle vältimiseks toimuvad kliinilised uuringud mitmekülgse sotsiaalse kontrolli tingimustes, millest osa moodustab ravimiameti ja inimuuringute eetikakomiteede tegevus.
Viiendaks võib uuringute korraldamise keerukus ja töömaht varieeruda väga laiades piirides, mis omakorda tähendab ka suuri erinevusi konkreetsete uuringute finantseerimises ja tõsiseid raskusi sellest asjalikult üldistaval moel teavitamises.
Ravimiuuringute kvaliteedi erinevad aspektid ja vastavate heade tavade järgimine on nende teostamise prioriteet.
Selles tegevuses on oluline ka avalikkuse adekvaatne teavitamine uuringute olulistest probleemidest.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.