Morfiini valuvaigistav toime avaldub tugevamini meestel

Rotil avastati soolised erinevused ajuosas,
mis vastutab opiaatide valuvaigistava toime eest.

Avastus aitab seletada varasemaid uuringuid, milles on jõutud järeldusele, et naised vajavad samaväärse valuvastase efekti saavutamiseks rohkem opiaati kui mehed, vahendas Eesti Geenikeskus.

Viimasel aastakümnel on teadlastele selgeks saanud, et morfiini ja teiste opioidsete (ehk morfiinisarnaste) valuvaigistite toime emastele rottidele on tunduvalt nõrgem kui samaväärse doosi mõju isastele. Sarnaste tulemusteni on jõudnud ka mõningad uuringud inimestega.

Nüüd hakkab selgeks saama, miks see nii on. Värskes uurimuses ajakirjas Journal of Neuroscience näitavad Anne Z. Murphy ja kolleegid Atlanta Ülikoolist (USA), et isastel rottidel on emastest palju rohkem teatud opiaadiretseptorit ajuosas, mida nimetatakse ajuveejuha ümbritsevaks hallolluseks. See on sügaval keskajus peituv närvirakkude kogum, mis on keskse tähtsusega opiaatide valuvaigistusmehhanismis.

Kui uurijad likvideerisid selles ajuosas opiaadiretseptorit kandvad rakud, blokeerus morfiinisüstide valuvaigistav mõju isastel, aga mitte emastel. Seega võib arvata, et morfiin avaldab emastel rottidel toimet põhiliselt mingis teises ajuosas paiknevate retseptorite kaudu, järeldasid uurimuse autorid.

Kas antud uurimus selgitab morfiini toime soolisi erinevusi inimestel, on teadlaste sõnul siiski veel vara öelda.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.