Pruunsild: lõplikke järeldusi on vara teha

GlaxoSmithKline’i meditsiinijuhi Toomas
Pruunsilla sõnul on patsientide ohutus nende prioriteet, mistõttu teevad nad
esimeste narkolepsiaraportite ilmumisest saati olukorra hindamiseks ja vajalike
tegevuste planeerimiseks tihedat koostööd Euroopa riikide ravimiametitega.

"GSK on kursis Soome narkolepsia komitee uuringu vaheraportiga. Soome uuring on ette võetud sõltumatult laiemast praegu käimas olevast Euroopa ravimiameti 2010. aastal alustatud uuringust samal teemal," seletas Pruunsild Õhtulehes. "GSK analüüsib Soome raportit, kuid lõplikke järeldusi Pandemrixi ja narkolepsia seoste kohta ei saa teha enne Euroopa ravimiameti uuringu andmete avaldamist."

Tema sõnul on Pandemrixiga vaktsineeritud 31 miljonit inimest, kuid narkolepsiajuhte, mis langesid ajaliselt kokku vaktsiini manustamisega, on teadaolevalt 162, neist 70 protsenti Rootsis ja Soomes.

"Ajaline kokkulangevus ei tähenda veel põhjuslikku seost. Narkolepsia esinemuse sageduses on olulisi erinevusi maade ja eagruppide lõikes, seetõttu saab järeldusi vaktsineerimise ja narkolepsia vaheliste seoste osas teha alles rahvusvahelise uuringu lõppedes," arvab Pruunsild.

Eesti ravimiameti ravimite osakonna juhataja asetäitja Ott Laiuse sõnul ei ole neile seagripi vastu vaktsineerimisega seotud narkolepsiajuhtudest teada antud. Siiski tuleb tema sõnul arvestada ka sellega, et Eestis on Pandemrixi kasutus olnud võrreldes teiste riikidega väike ja kõrvaltoimetest teatamise aktiivsus on Eestis samuti väga madal. Kokku on Eestis Pandemrixiga vaktsineeritud 10 300 inimest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.