Leiti rinnavähi madalamale riskile osutav geenimuutus

Teadlased tegid kindlaks geneetilise
variatsiooni, mis on seotud väiksema tihedusega rinnakoega. Selline geneetiline
seos aitab välja sõeluda naisi, kel on madalam risk rinnavähi arenguks.

Ajakirjas Nature Genetics avaldatud uuringu tulemusi vahendas teadus.err.ee.

Naised, kes kannavad geenis nimega ZNF365 spetsiifilist muutust, omavad palju suurema tõenäosusega väiksemat mammograafilist tihedust ning nende rinnavähi tekkerisk on madalam.

Enam kui 75 % ulatuses tihedat kudet sisaldavate rindadega naised omavad 4-5 korda kõrgemat rinnavähi arenguriski kui sama vanad ja sarnase kehamassiindeksiga sookaaslased, kelle rindades on tihedat kudet vähe või üldse mitte.

Teadlased analüüsisid viies eelnevas töös esitatud geneetilist informatsiooni 4 877 naise kohta. Selline materjal sisaldas mammograafilisel teel mõõdetud rinnakoe tiheduse andmeid ja ka naiste genotüüpi.

Tulemused näitasid, et need naised, kel esines ühenukleotiidne polümorfne geenimuutus rs10995190 A, omasid tõenäosemalt madalamat rinnakoe tihedust. Vastavat spetsiifilist geenivariatsiooni on juba eelnevalt seostatud rinnavähi väiksema tekkeriskiga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.