Seadused jätavad üldarsti hämarasse

Ehkki mitme perearstikeskuse ja raviasutuse
töötajate nimekirjas on mõni üldarst, ei ole neid juriidiliselt olemas ja nende
õigused ravitegevuseks on kolleegidega võrreldes piiratud, tohtrite endi meelest
kohati põhjendamatult.

Eesti meditsiinisüsteemis ei ole üldarstidele ehk ülikooli lõpetanud erialata arstidele piisavalt rakendust. Juriidiliselt lähenedes pole Eestis võimalik üldarstina töötada, sest tervishoiuteenuse korraldamise seadus märgib tervishoiutöötajaks arsti, hambaarsti, õe ja ämmaemanda, kes võib tervishoiuteenuseid osutada omandatud eriala piires.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna nõunik Pille Saar ütles, et üldarstid, kes on lõpetanud arstiteaduskonna kuueaastase arstipõhiõppe, saavad seadusega kooskõlas töötada tervishoiuteenuse osutaja juures, ent individuaalset tegevusluba nad võtta ei saa, kuna neil puudub eriala. Samas saavad nad töötada haiglates, perearstikeskustes, kiirabis ja teistes sellistes asutustes töölepingu alusel.

Ravimiretseptide väljakirjutamist kommenteerides ütles Saar, et ravimeid võivad meditsiinilisel ja teise isiku ravimise eesmärgil kasutamiseks välja kirjutada ainult Eesti riigis tervishoiuteenuse osutamise õigust omavad arstid, hambaarstid ja ämmaemandad nende ravitavate isikute ambulatoorseks raviks.

Saar selgitas, et arstiteaduse põhiõppe lõpetajad saavad kirjutada välja kõiki ravimeid, kuid nad ei saa välja kirjutada soodusravimeid, sest seda õigust omavad ainult teatud erialade arstid.

Sven Lindström, MD, PhD, töötab üldarstina (ingl k GP – general practitioner) ravikeskuses SL Meedik. Ta tõdeb, et tema üldarsti staatus tekitab aeg-ajalt probleeme ametnikega, mitte aga kolleegide või patsientidega suheldes.

“Võimalik, et meie tervishoiukorraldusega tegelevatel ametnikel on objektiivseid andmeid, et üldarstid kui väiksema kompetentsusega arstid ei taga arstiabis kvaliteeti: nende töö kohta on palju märkusi teistelt, kompetentsematelt kolleegidelt ning patsiendid ei ole nende tegevusega rahul,” sõnas Lindström.

Ta lisas, et temal kui üldarstil on väga hea koostöö kompetentsete ja meeldivate kolleegidega. Ambulatoorses töös juhendab teda perearstist poeg Ingmar Lindström ja haiglatöös Fertilitases aitavad head kolleegid Enn Rei ja Aleksander Stern.

Mis puudutab üldarstina töötavaid residente, siis nende jaoks on Pille Saare sõnul riigil kavas muudatused. Üks neist uuendustest võrdsustab teise aasta arstid-residendid ja vastava eriala arstid ravimite väljastamise seisukohast, kuid jätab lõpliku vastutuse eriala omandanud tervishoiutöötajale.

Täismahus artikkel koos plaanitavate seadusemuudatustega 22. märtsi Meditsiiniuudiste lehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.