Enam kui 80 000 inimesel puudub ravikindlustus

Pärnu ja Paide linna ning Põlva maakonna
täiel ehk 82 000 inimesel ei ole Eestis ravikindlustust. Sotsiaalsüsteemist on
viimastel aastatel kadunud 30 000 inimest.

Arvatakse, et need 30 000 on pikaajalised töötud ehk heitunud, välismaale ametlikult või «mustalt» tööle asunud ja siinsamas Eestis «mustalt» tööd tegevad inimesed, kirjutas Postimees.

Statistikaameti hinnangul kuuluvad nende kadunute hulka kindlasti heitunud. «Neid oli meie uuringu põhjal eelmise aasta lõpus hinnanguliselt 10 200,» ütles statistikaameti juhtivstatistik Ülle Pettai. Need töötud, kes end töötukassast arvelt maha võtavad, kuid tööle ka ei lähe või tööd ei saa, jäävadki ravikindlustuseta.

Alates 2007. aastast on Eestis kõigil töötukassas arvel olijail ka haiguskindlustus. Näiteks möödunud aastal maksis riik töötute eest 360 miljonit krooni haiguskindlustust.

Sotsiaalministril Hanno Pevkuri sõnul on Eestis kõigile on tagatud aga vältimatu abi. Haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilov ütles siiski, et kellel on võimalus vaid vältimatut abi saada, pöörduvad arsti poole sageli liiga hilja ja nende ravimine läheb haigekassale kallimaks.

«Korduvalt on arutatud, et kõigile Eesti elanikele võiks olla tagatud ka üldarstiabi ehk perearst, aga sellest pole siiani asja saanud,» lausus ta.

Praxise tervisepoliitika analüütiku Priit Kruusi sõnul tuleks enne kõigi ravikindlustusega katmist kindlaks teha kõigepealt konkreetsed sihtrühmad. Ühelt poolt tähendaks see riigieelarvele lisakulu, kuid teisalt on oluline ennetus: mida varem haigusega tegeldakse, seda odavam on selle ravimine ja väiksem krooniliste haiguste tekke oht, ütles Kruus. Kui inimene läheb aga viimases hädas erakorralise meditsiini osakonda, on ravi keerulisem ja sellest tulenevalt ka kulud suuremad.

Kruus ütles, et universaalne ravikindlustus kehtib enamikus OECD riikides (sh Soomes, Rootsis, Tšehhis, Kreekas), kus kindlustatud on sada protsenti elanikest. Näiteks Rootsis on kindlustuse hüvitiste saamise aluseks residendi staatus.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.