Tänavu ülikooli lõpetanud arstide valik: residentuur või Soome

Tartu Ülikooli aulas sai enne jaanipäeva
toimunud pidulikul aktusel diplomi 229 arstiteaduskonna lõpetajat, kellest
mitmed kaaluvad võimalust minna tööle näiteks Soome, kus on üldarstina lihtsam
tööd leida, kirjutab Delfi.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekanaadi juhataja Tuuli Ruus rääkis Delfile, et arstiteaduskonna arstiteaduse eriala lõpetajad on kvalifikatsioonilt üldarstid, aga reeglina veel täiskohaga üldarstina tööle ei lähe, vaid astuvad enamuses eriarsti õppesse ehk residentuuri.

Ruus tõi ka võrdluse eelmise aastaga, kui arstiteaduskonnas lõpetas 234 inimest, kellest arstiteaduse erialal lõpetajaid oli 149. Nendest lõpetajatest kandideeris mullu suvel residentuuri 108, vastu võeti 81.

Soomes lihtsam tööd leida

Ruus möönis, et kuna Soomes on üldarstina lihtsam tööd leida, siis mitmed tõesti lahkuvad Eestist. ”Mõnel juhul seetõttu, et mõelda pisut pikemalt, millist eriala valida,” selgitas Ruus. ”Hambaarstide puhul on lahkujate hulk viimasel kahel aastal olnud suhteliselt suur, aga sel aastal on ainult paar inimest sellise plaani avalikustanud.”

Arstiteaduskonna dekaani professor Joel Starkopfi sõnul on arstide Eestisse tööle jäämine tervishoiu riikliku korralduse küsimus.

"Probleem on arstide ametikohtade täitmisega väljaspool Tallinna ja Tartut," tõdes Starkopf. "Paljudes riikides saavad keskustest eemal töötavad arstid kõrgemat palka. See oleks üks variantidest, mida kaaluda, et noorarstid jääksid Eestisse erialasele tööle."

Eriarstiõppesse kandideerib 79 tänavust lõpetanut ja 23 möödunud aastast. 28 arstiteaduse eriala lõpetanu puhul on raske öelda, mida nad teevad.

Ruus täpsustas, et hambaarste need numbrid ei hõlma. "Osad lõpetanutest suunduvad ka doktoriõppesse ja nagu näitab tänavune konkurss residentuuri, siis päris paljud kandideerivad residentuuri kas järgmisel aastal või siis pisut hiljem," märkis ta.

Kui palju selle aasta lõpetajatest residentuuris täpselt jätkab, selgub Ruusi sõnul 1. juuliks. ”Kui jääb vabu kohti ja tekib järelkonkurss, selgub lõplik arv augustis,” lausus ta.

Arstiteaduskonnas lõpetas tänavu bakalaureuse ja magistriõppe integreeritud õppe 125 noort, kellest 16 tasusid õpingute eest ise. Hambaarstiteadust õppis 31 noort, neist kolm riigieelarvevälist.

Tänavustest 125-st arstiteaduse eriala lõpetanust 18 olid välismaalased ja Eestisse residentuuri ei kandideeri.

Proviisori kutse sai 32 noort, kellest kaks maksid õpingute eest ise. Nendele lisaks õppis avatud ülikoolis kaheksa proviisorit.

Magistriõppe lõpetas kümme rahvatervishoiu spetsialisti ja 13 inimest omandas magistrikraadi biomeditsiinis. Avatud ülikooli õendusteaduses said diplomi kümme noort.

Residentuur viiakse läbi kindlate programmide alusel Eesti juhtivates raviasutustes sõltuvalt erialast kolme kuni viie aasta jooksul, selgitas Ruus.

Arst-resident on arsti kutsega isik, kes omandab eriarsti teadmisi ja oskusi Tartu Ülikooli residendiõppes ja kes on töövõtjaks selles raviasutuses, kus praktiliste oskuste omandamine parasjagu toimub.

Töötasu makstakse arst-residendile riigieelarve vahenditest Tartu Ülikooli ja residentuuri baasasutuse vahel sõlmitud lepingu alusel. Riigieelarves kehtestatud maksimaalne residendi tasu on 1525,70 eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.