Õiguskantsleri ekspert: auditeerida tuleks ka Ahtme haigla somaatilise ravi osutamise pädevust

Õiguskantsleri eksperdid leidsid 7.
juulil toimunud uuel kontrollkäigul Ahtme haiglasse probleeme ka
ohjeldusmeetmete rakendamise dokumenteerimises ja patsiendi omandiõiguste
tagamisel jms.

Õiguskantsleri eelmine kontrollkäik haiglasse leidis aset 16. veebruaril.

Õiguskantsleri palvel uuris kontrollkäigus osalenud perearst pisteliselt tervishoiuteenusel viibivate isikute ravikaartidega nii üldpsühhiaatria kui ka akuutosakonnas. Perearst leidis, et kuigi patsiendi anamnees on haigusloos kirjas, ei leia ambulatoorses kaardis täielikku somaatilist staatust ning ravikaardilt ei leia teavet mujal osutatud tervishoiuteenuse kohta.

Samuti pole haiglal kombeks võtta kontakti haige perearstiga, et täpsustada tema somaatilist seisundit ja sellekohast ravi.

Kõik üldarstiabi või muud mitte psühhiaatrilist abi vajavad haiged viiakse haigla transpordiga ja õe saatel Kiviõlisse eriarsti vastuvõtule või Ida-Viru Keskhaiglasse. Haiglas kohapeal muude erialade arstide konsultatsioone ei toimu.

Akuutosakonnas ravikaartide vaatlusel sedastas ekspert, et somaatilise poolega tegeletakse
akuutosakonnas ebapiisavalt. Perearst tõi välja mitmed problemaatilised juhtumid, kui isiku
tervislikust seisukohast olenevalt oleks olnud vaja muude tervishoiuteenuste osutamine. Lisaks märkis perearst, et haiglast mujale ravile viimise kohta mingit registrit ja arvestust ei peeta ja vastavaid sissekandeid ei ole. Mõne ravikaardi vahel on siiski kiirabileht, kuid puudub teave erakorralises meditsiiniosakonnas (EMO-s) toimunu kohta.

Kokkuvõtlikult soovitas perearst haiglal korraldada kokkulepped kindlate tervishoiualaste
konsultantidega, kes vaatavad haigeid kas kohapeal ja teevad ravikaardi sissekande või
annavad konsultatsiooniotsuse kaasa.

Lisaks soovitas perearst auditeerida SA-s Ahtme Haigla psühhiaatrilise abi kõrval ka somaatiliste
teenuste osutamise pädevust. Eksperdi hinnangul peab ravikaartide digiarendus jätkuma ja
digilukku peab kehtiva korra kohaselt haigusjuhtude kohta informatsioon laekuma.

Lisaks selgus kontrollkäigul, et haigla akuutosakonna töötajad polnud teadlikud terviseameti psühhiaatrilise abi juhistega ohjeldusmeetmete rakendamiseks. Lisaks leiti puudusi meetmete rakendamise registris, nt polnud selles lahtreid haigusloo numbri ja ohjeldamise ajal saadud personali või patsiendi vigastuse või haigestumise kohta, mõningatel juhtudel olid märkimata ka kasutatud meetme liik jms.

Tahtest olenematu ravi kohaldamise praktikate ja dokumentatsiooni uurimisel tuvastati, et haigla ei saa alati esitada kohtule õigeaegselt esialgse õiguskaitse taotlust, sest nädalavahetuseti pole vastav valvekohtunik Viru Maakohtus saadaval. Lisaks leidis ekspert, et tahtest olenematu ravi pikendamise menetlusse pole iga kord kaasatud kohalikku omavalitsust.

Kontrollkäigus selgus veel, et kuigi enamik patsientidest võivad piiranguteta kasutada mobiiltelefone või sülearvuteid, ei lubata seda teha sundravil olijatel ega ka neil, kelle suhtes on arst teinud vastava omandiõigust piirava otsuse isiku ohtlikkusest lähtuvalt. Samas puuduvad haiglas reeglid sedalaadi piirangu kohaldamiseks.

Põhiseaduse §32 kohaselt on omand puutumatu ja võrdselt kaitstud, ning omandi kasutamise kitsendused võib sätestada vaid seadus. Õiguskantsler osutabki, et psühhiaatrilise abi seadus ei anna psühhiaatrilise abi osutajale õigust keelata ravil viibivatel isikutel teatud asjade valdamist ravi ajal.

Kontrollkäigu tulemusel teeb õiguskantsler isikute põhiõiguste tagamiseks soovitused
sotsiaalministrile ja SA Ahtme Haigla juhatajale. Kontrollkäigu kokkuvõte edastatakse tahtest olenematu ravi määramise menetlusega seonduva problemaatikaga tutvumiseks Viru Maakohtu esimehele ning järelevalve teostamiseks terviseametile.

Esitatud soovituste täitmise järelkontrolli teeb õiguskantsler poole aasta pärast.

Õiguskantsleri raportit saab täismahus lugeda SIIT.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.