EIK: psühhiaatrilist ravi võib osutada vaid selleks sobivas raviasutuses

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) asus oma
hiljutises otsuses (asjad 39446/06 ja 33849/08) seisukohale, et isikud võib
nende tahtest olenemata paigutada psühhiaatriahaiglasse vaid juhul, kui asutus
on selleks sobilik.

Kaasustes Hadzic and Suljic v. Bosnia and Herzegovina olid avaldajad mõrvade eest süüdi mõistetud aastal 2002. Kuna avaldajad olid süüteo toime panemise ajal õigusvõimetud, siis paigutati nad ravile Zenica vangla psühhiaatriaosakonda.

Aastal 2008 viidi avaldajad karistust kandma üldvanglasse. Avaldajate arvates oli vangla psühhiaatriaosakond psühhiaatrilise ravi läbi viimiseks ebasobiv.

Kohus asus seisukohale, et avaldajad olid ravile paigutatud formaalselt korrektselt ehk kohtu sellekohase esildise alusel ja tuginedes seadustele, Siiski võib isikute kinni pidamine psühhiaatriliseks raviks olla lubatav vaid juhul, kui sekkumisi viiakse läbi haiglas, kliinikus või muus kohases asutuses.

Zenica vangla psühhiaatriaosakond ei olnud vaimse tervise häirega isikute kinni pidamiseks ja nende ravimiseks sobilik koht. Seega hoiti avaldajaid mitmeid aastaid kinni vaimse tervise teenuste osutamiseks ebasobivas asutuses.

Kohus leidis, et riik on rikkunud isikute õigusi ning määras mõlemale avaldajale hüvitise.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.