Irs: antidepressantide mittetoimimine on arvamus ja mitte fakt

Antidepressante ei kasutata Eestis liiga
palju ja jutt nende mittetoimimisest on pigem arvamus kui fakt, ütles
Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs perearstide sügiskonverentsil
esinedes, kirjutas Med24.

Alar Irs rääkis kahest antidepressantidega seotud müüdist – sellest, et antidepressante kasutatakse liiga palju ja sellest, et antidepressantidest ei ole kasu.

Antidepressantide kasutamine päevadoosides (DPD/1000/ööpäevas) jääb kordades alla Skandinaavia vastavatele näitajatele. Eestis on antidepressantide kasutamine viimase kümne aasta jooksul kasvanud üle kahe korra, kuid sama trend on ka mujal - näiteks Inglismaal on kasutamise maht kasvanud viimase kümne aasta jooksul ligi kolm korda.

Müüt sellest, et antidepressantidid ei toimi, sai alguse ühest 2009. aastal ilmunud uuringust, mis koondas endasse 35 kliinilise uuringu andmed, mida oli tehtud kokku 5000 patsiendi peal. Uuringust tuli välja, et numbriline erinevus antidepressantide ja platseebo keskmises toimes oli kerge ja mõõduka depressiooni korral väike.

Irsi sõnul oli tegemist pigem andmete analüüsimisega - lihtsalt kerge ja mõõduka depressiooni korral oli väiksem keskmine efekt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.