Tüdrukute tervist ohustab ülekaal poistest enam

USA teadlaste uuringust selgub, et
rasvumine mõjutab rohkem teismelisi tüdrukuid kui poisse, suurendades vererõhu
kõrgenemise tõenäosust. Hüpertensioon juba noores eas kõrgendab aga märgatavalt
südamehaiguste ja infarkti riski hilisemas elus, vahendas ERRi
teadusportaal uudistekülge BBC.

1700 teismelise, vanuses 13–17 eluaastat, vererõhku ja kehamassiindeksi (KMI) mõõdeti koolis korraliste tervisekontrollide käigus. Selgus, et tüdrukutel oli poistega võrreldes kolm korda suurem risk liiga kõrgeks vererõhuks.

Vererõhku väljendatakse kahe arvuga. Alumine neist ehk diastoolne vererõhk näitab südame lõõgastumisaegset rõhku veresoontes ja sõltub peamiselt arterite toonusest. Süstoolne (ülemine) vererõhk, mille määrab südamest aorti paisatava vere rõhk veresoonte seintele, peegeldab südame kui pumba tööd.

Kõrge vererõhk on lisakoormuseks südamele ning kahjustab veresooni, kiirendades oluliselt veresoonte lubjastumist. Tagajärjeks võivad muuhulgas olla nii südameinfarkt kui ajuinsult.

Uurimusest selgus, et rasvunud poistel oli 3,5 korda suurem ja rasvunud tüdrukutel 9 korda suurem tõenäosus kõrgenenud süstoolse vererõhu tekkeks, võrreldes nende normaalkaalus eakaaslastega.

Tüdrukute ligi kolm korda suuremat riski võib selgitada väiksema füüsilise aktiivsusega. Nimelt harrastasid uuringus osalenud tütarlapsed 50–60% vähem kehalisi tegevusi kui vaatluse all olnud poisid.

Uurimuse juhi dr Rudy Ortize sõnul on selge, et kõrge vererõhu ja kehamassiindeksiga noortel on tunduvalt suurem risk täiskasvanuna kannatada kardiovaskulaarsete probleemide all. Tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus on juba lapsepõlves olulised, et tagada kasvava organismi normikohane areng ja hea tervis ka täiskasvanueas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.