Tiik: Esmatasandi rahastamine on haiglatega võrreldes endiselt väga madal

Eile oli haigekassa nõukogus esimesel
lugemusel tuleva aasta eelarve, mis on suurem kui viimastel aastatel.
Perearstide ja eriti maatohtrite rahaline seis peaks tulevast aastast veidi
paranema, sest haigekassa hakkab rohkem maksma nii üle 50-aastaste kui ka
väikelaste pearaha, kirjutas tarbija24.

«Perearstide rahastamine liigub objektiivsuse suunas,» ütles perearstide seltsi juhatuse liige, Vormsi perearst Madis Tiik. «Siiani vajutas 2–70-aastaste patsientide eest sama summa maksmine tõese pildi ühele või teisele poole kaldu. 55–70-aastased on aga üks kulukamaid gruppe, kellele tuleb palju uuringuid teha, samamoodi kõik koolieelikud ja ka kooliealised, kelle jälgimine on suur lisatöö,» rääkis Tiik. Uuest aastast on patsiendid viide gruppi jagatud.

«Minu nimistu puhul on uuest gruppidesse jagamisest kasu küll,» oli Kolga-Jaani perearst Tiiu-Mall Lutsar oma nimistu põhjal välja arvutanud. «Eks see ole rohkem küll tunnetuslik, kui suur muutus, aga ikka hea.»

Kolga-Jaani perearsti jaoks on oluline ka see, et ligi 400 euroni kuus kasvab nn kauguse tasu, mida makstakse perearstidele, kelle praksis asub haiglatest kaugemal kui 40 kilomeetrit. «Võtan vastu nii Kolga-Jaanis kui Leies ja sedagi 20 kilomeetri pikkust maad tuleb päevas kord-kaks kindlasti sõita, lisaks muud sõidud,» ütles Lutsar.

Võrumaa Osula perearsti Anne Ojakääru jaoks muudatused lisaraha ei too. «Mõne aasta pärast aga küll, sest inimesed ju vananevad ja haigused tulevad vanusega,» lausus Ojakäär. «Olen mõne kolleegiga rääkinud ja nemad ütlevad, et hakkavad lisaraha saama.»

Ka kaugustasust jääb Osula perearst ilma, sest Võrru on üks kilomeeter vähem kui minimaalse kaugusetasu saamiseks vajalik 20 kilomeetrit.

Veidi kasvab uuest aastast ka uuringute hulk, mille eest haigekassa perearstidele maksab. Rohkem saavad need, kes on liitunud kvaliteeditasu süsteemiga – neid on haigekassa juhi Hannes Danilovi sõnul juba 90 protsenti perearstidest.

Madis Tiigi sõnul näitab tuleva aasta eelarveks eraldatud summa aga vaid väikest edasiminekut. «Esmatasandi rahastamine on võrreldes haiglatega endiselt väga madal,» tõdes Tiik.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.