Rammul: keemiline kastreerimine aitab kurjategijal hälvet tunnistada

Psühhiaater-seksuoloog Imre Rammul arvab,
et seaduseelnõu, mis võimaldab seksuaalkurjategijate keemilist kastreerimist ehk
hormoonravi, annab ohtlikele kurjategijatele motivatsiooni enda hälvet
tunnistada ja seda ravida.

Poisse seksuaalselt kuritarvitanud endise lastevanemate liidu juhi Kaur Hansoni ohvreid on kõikjal Eestis. Hanson saadeti pedofiilia eest kümneks aastaks vangi ja uus seaduseelnõu temasuguse jaoks ei kehti, vahendab ERRi uudised "Aktuaalset kaamerat".

Riik on otsustanud raha kulutada vaid siis, kui hälve on kergem ja karistusmäär jääb alla kahe aasta.

"Kindlasti on oluline see, et riik on nüüd leidnud ressursi, kui see haamer ikka kolksub ja seadus vastu võetakse. Et see ravi saaks finantseeritud, et see asi ei jääks tõepoolest selle taha kinni, et mingi konkreetne isik ei jõua maksta selle eest ja selle tõttu siis ravi siis kas jääb ära või katkeb," lausus Rammul.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on aastas selle programmi jaoks planeeritud 45 000 - 75 000 eurot.

Seksuaalkurjategija jaoks on Rammuli sõnul oluline arusaam, et ollakse üldse vääriti käitunud. Raviga nõustumine seda suure tõenäosusega tähendab, aga on veel vaja ka motivatsiooni.

"Kui nüüd on alternatiivne karistuse variant nende jaoks ja nad peavad seda tegema selle raamides, siis ma usun, et meil selle tegevuse efektiivsus suureneb," lausus Rammul.

Psühhiaatrid ja seksuoloogid on kindlalt seda meelt, et luua tuleks vähemalt kaks kompetentsikeskust, Tartusse ja Tallinnasse, kus toimuks nii ravi, ekspertiisid kui ka ravi jälgimine. Kontrollimiseks on mitmeid meetodeid, laboratoorsed, testmeetodid aga ka näiteks valedetektor. Ka raviprotseduur on mitmekülgne.

"Küsimus ei ole selles, et me mingite tablettidega paneme selle asja paika ja siis on kõrge vanaduseni see asi paigas. Sinna kõrvale läheb psühhoteraapia, mille käigus tegeletakse selliste nüanssidega, kus hälbelisele isiklule tekitatakse võime ära tunda neid ohusitutsioone, tegeletakse empaatiaga ohvri suhtes," kirjeldas psühhiaater.

Seksuaalhälbeid on võimalik vaid kontrolli all hoida, inimese täielikku tervenemisse pole asjatundjatel paraku põhjust uskuda.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.