Uuring: kingitusi saavad enim eriarstid

Eile avalikustatud Eesti tervishoiu
korruptsiooniuuringu kohaselt on mitteametlikult raha makstud enim eriarstidele.
Vastuvõtule või ravile saamiseks on kasutanud tutvusi iga seitsmes
küsitletutest.

Uuringu järgi on arstile altkäemaksu andmise peamiseks põhjuseks soov saada kiirem ligipääs teenusele – arsti vastuvõtule, uuringule, operatsioonile vms. Ka kingitusi on tehtud kõige enam eriarstidele, aga ka perearstidele. Mõnevõrra enam nimetatakse ka maksmist operatsioonile
saamiseks.

Olukordadest, kus kingitus tehti, on küsitletud kõige enam välja toonud haiglaravil olemist ja soovi saada paremat hooldust või ravi. Samas on mitmed vastajad välja toonud, et tegid kingituse tänutundest. Tutvusi on kõige enam on tutvusi kasutatud kiiremaks eriarsti vastuvõtule ja uuringule pääsemiseks.

Justiitsministeeriumi tellitud uuringu tegijad nendivad siiski, et altkäemaks ja kingituste tegemine pole uuringute põhjal Eesti meditsiinis siiski väga levinud.

Patsientide küsitluse andmetel on viimase paari aasta jooksul enne teenuse saamist vastuvõtule või ravile saamiseks maksnud raha 2% (tegu ei olnud visiiditasuga), kingituse teinud 5% ja vastuteene lubanud teha alla 1% patsientidest.

Võrreldes meelehea pakkumisega enne teenust, on enam aga levinud meelehea pakkumine pärast teenuse saamist, seda on teinud veerand küsitluses osalenutest, sealjuures raha on maksnud 3%, kingituse teinud 24% ja teene osutanud 1% patsientidest.

Erinevate situatsioonide puhul on kõige sagedamini seejuures nimetatud günekoloogi – günekoloogi juures on käidud kõige rohkem tasulisel vastuvõtul ning ka kingituse tegemise ja tutvuste kasutamise juures nimetati günekoloogi kõige rohkem. Teistest eriarstidest sagedamini on nimetatud ka kirurgi ja kõrva-nina-kurguarsti.

Need tulemused on kindlasti mõjutatud sellest, et nimetatud eriarste vajatakse rohkem, kui mitmeid teisi erialasid, nenditakse uuringu kokkuvõttes.

Uuringu tegijate sõnul ei pea haiglajuhid, kellega uuringu tulemusi arutati, meelehea andmist siiski oluliseks probleemiks. Samas on uuringu autorite hinnangul altkäemaksu andmise levikut tõenäoliselt alahinnatud, sest patsiendid ei ole huvitatud (ka anonüümselt) sellistest juhtumitest rääkimisest.

Uuring rõhutab siiski, et kokkuvõttes tähendab ka 2% küsitletutest tuhandeid patsiente, kes altkäemaksu abil taotlevad erikohtlemist, seda kas omal initsiatiivil või tervishoiutöötajate ettepanekul.

Uuringu täisteksti saab lugeda SIIT.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.