Ravimiamet sulges MSDga seotud naistering.ee

Ravimifirma Merck Sharpe Dohme (MSD)
kasutas mittetulundusühingut varjatud ravimireklaami tegemiseks, selle avastanud
ravimiamet sulges mittetulundusühingu veebilehe naistering.ee, kirjutas Äripäev.

Aprillis avalikustas Äripäev video MSD korraldatud meelelahutusüritusest naistearstidele, kus ravimiameti hinnangul rikkus firma retseptiravimit Nuvaring tutvustades mitmeid ravimireklaamile sätestatud nõudeid. Selle tegevuse eest trahvis ravimiamet MSDd 25 000 euroga, ravimifirma vaidlustas trahviotsuse ja kohtuistung algab 29. novembril. Üritus polnud aga ainus MSD rikkumine, mille ravimiamet tuvastas.

Veebilehel varjatud reklaam. Eestis tegutses veebileht naistering.ee, mille tegevust toetas ravimifirma MSD, kes on rasestumisvastase vahendi Nuvaring müügiloa hoidja N.V Organon õiguste esindaja Eestis. Ravimiamet leidis, et sellel veebilehel oli kallutatud teave ning sel reklaamiti varjatult retseptiravimit Nuvaring. Kogu teabe eesmärk on ravimiameti hinnangul suurendada Nuvaringi müüki.
Ravimiamet tegi ravimifirmale ettekirjutuse ning käskis seadusega vastuolus oleva reklaami veebilehelt eemaldada. Ravimiamet tegi ettekirjutuse domeeni omanikule, ravimifirmale Schering-Plough Central East AG Eesti filiaal, mis ühines MSDga 2009. aastal.
Veebilehe reklaam imbus ka naiste- ja perefoorumitesse ning suhtlusportaalidesse. Näiteks Buduaari foorumis oli kevadel mäng “Testi oma suhet”, mille käigus tuli liituda Facebookis naistering.ee lehega ning täita test. Kõikide vastanute vahel loositi kingituseks välja 110 euro väärtuses õhtusöök tipprestoranis Nero.

Võitjale auhinnaks käik arstile. Ajakirjade Kirjastusele kuuluv veebileht naistemaailm.ee korraldas koos naistering.ee-ga mängu, mille viis võitjat said tasuta visiidi naistearst Galina Litteri juurde. Litter on aidanud ravimifirma MSD rasestumisvastast vahendit Nuvaring propageerida. Ta on paistnud silma sellega, et vastates interneti nõuandeportaalis inimeste küsimustele, suunas ta nad veebilehele naistering.ee ja soovitas kasutada Nuvaringi.
Litter ütleb, et pole kunagi ravimifirmade veebilehti, ravimeid või muid meditsiinitooteid reklaaminud. “Reklaam on eraldi marketingi osa, aga arst ei reklaami, vaid ravib ja säästab tervist. Ravi käigus tuleb teha valikuid ravimite sobivuse, kättesaadavuse ja hinna järgi, sest arstil kui eksperdil on kohustus soovitada patsiendile tema jaoks sobivaimat ravimit. Ülevaadet ravimi omadustest ei loeta ravimireklaamiks,” ütles Litter. Ta lisab, et on soovitanud internetis inimestele erinevate murede korral erinevaid ravimeid, samuti erinevaid veebilehti, kust täiendavat infot hankida. Litteri sõnul ei otsusta arst, kas mõni kodulehekülg on seadusega vastuolus või mitte. “Patsientidele suunatud infomaterjalide üle teeb järelevalvet ravimiamet ja arstina eeldan, et Eestis lubatakse ringlusesse nii ravimeid kui ka infomaterjale, mis vastavad nõuetele ja on läbinud ravimiameti kontrolli.”

Toetajaid on palju. Küsimusele, kas Litter on saanud ravimfirmalt MSD hüvesid või on käinud ravimifirma toel välisreisidel, jätab ta vastamata. “Olen 30 aastat arstina töötanud ning osalenud mõnedel meditsiiniteaduslikel konverentsidel ja kongressidel ning erialaorganisatsioonide ja ravimifirmade koolitustel nii Eestis kui ka välismaal. Nendest osavõttu on toetanud väga paljud liidud, ühingud, seltsid, asutused ja fondid,” selgitas Litter.
Äripäev esitas nädal aega tagasi ravimifirma MSD juhile Konstantin Rebrovile samuti küsimused varjatud reklaami tegemise kohta ning ootasime artikli avaldamisega, et avaldada ka MSD kommentaarid. Kahjuks neile küsimustele ravimifirma ei vastanud.

Kommentaar
Ravimiamet ei saanud järelevalveks lisaraha
Ivi Normet, sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler
Ravimiametis ei ole ühtegi ametikohta, mille ainsaks teenistusülesandeks oleks ravimireklaami järelevalve, ja see ei ole viimasel viiel

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.