Arstid ja õed: minister ei pea arstide lahkumist probleemiks

Eesti Arstide Liit ja Eesti
Tervishoiutöötajate Kutseliidu avaldus töötüli lepitusmenetluse katkemise ja
tervishoiu rahastmise üle sotsiaalministeeriumis peetud arutluse kohta:

Tervishoiutöötajate väljavool Eestist kasvab. Tänavu on 11 kuu jooksul välismaale tööle minekuks vajaliku tõendi saanud 131 arsti. Ilmselt ületatakse aasta lõpuks eelmisest aastast pärit lahkujate rekord. Kahjuks selgus eile sotsiaalministeeriumis toimunud kohtumistel, et arstide ja õdede lahkumise peatamine ei huvita ei haiglajuhte ega valitsust.

Sotsiaalminister võttis ootamatult külmalt vastu arstide liidu ja tervishoiutöötajate kutseliidu pöördumise arstiabi kättesaadavuse parandamiseks. Selle arutamist valitsuse istungil ta tõenäoliseks ei pidanud. Hanno Pevkuri sõnul ei ole arstide töökoormus sugugi suur ja tema arvates praegu Eestis arstidest puudus ei ole. Minister möönis siiski, et õdede puudus tekitab probleeme, kuid töötavate arstide ja õdede arvu ta öelda ei osanud.

Arstide liidu ja tervishoiutöötajate kutseliidu soovi reguleerida töökoormust ja viia palgad 2008. aasta tasemele pidasid minister ja haiglajuhid ülepaisutatuks. Esmakordselt kollektiivlepingu läbirääkimiste ajaloos keeldus haiglate liit lepingu tingimuste sisulisest arutamisest. Riikliku lepitaja kohusetäitja juures peetud koosolekuid ei saa nimetada lepitamiseks või läbirääkimisteks, sest üle kahe kuu kestnud lepitusmenetluses ei olnud haiglajuhid nõus mitte ühegi lepingupunkti kohta oma arvamust avaldama.

Arstid ja õed tegid eile viimase katse läbirääkimisi jätkata, et vältida töörahu katkemist. Haiglate liidu juht Urmas Sule ei taganenud oma jäigalt positsioonilt, teatades, et haiglajuhid järgmiseks aastaks mingit kollektiivlepingut ei sõlmi. Riikliku lepitaja kohusetäitja Henn Pärn ei pidanud vajalikuks omapoolset lepitusettepanekut teha ja lepitusmenetlus otsustati lõpetada eriarvamuste protokolliga. See tähendab, et töörahu on katkenud.

„Väga kahju, et õdedest viis-kuus korda rohkem palka saavad haiglajuhid ei nõustunud meie ettepanekuid isegi mitte arutama,“ ütles tervishoiutöötajate kutseliidu president Iivi Luik. Ta lisas, et meie õed ja hooldajad, kes on piiri taga otsitud tööjõud, said kahjuks selge sõnumi, et oma riigis neid ei hinnata.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.