Maailma Terviseorganisatsiooni esinduse
juht Moldova Vabariigis Jarno Habicht tõdeb, et väljakutsed ja mured Eesti ja
Moldova tervishoidu võrreldes ei olegi nii erinevad ning on mitmeid võimalusi
kogemuste vahetamiseks, kirjutas Med24.
Habicht toob välja, et nii nagu Eestiski, oli Moldova tervishoid 1990ndate alguses suurte muutuste äärel. Eestis tehti ära põhimõttelised otsused: loodi alused perearstisüsteemile ja tegeleti haiglavõrgu korrastamisega alates 1990ndate keskpaigast, tehti selge valik ravikindlustuse osas juba ligi kakskümmend aastat tagasi, loodi terviseedenduse liikumine ja kirjutati rahvatervise strateegiad. Moldovas on reformid viibinud, perearstindust on arendatud 90ndatel, 90ndate lõpul julgelt alustatud haiglareform seiskus pea kümneks aastaks ja ravikindlustus loodi 2004. aastal.
Seotud lood
Reedel sõlmiti Eesti ja Moldova haigekassade vahel koostöölepe, mille eesmärgiks on Moldova ravikindlustussüsteemi arengu jätkuv toetamine läbi Eesti kogemuste jagamise.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.