• 12.02.12, 09:17
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tsüstilise fibroosi ravi annab üha enam lootust

Kirjalikke viiteid tsüstilisele fibroosile leiab juba 17. sajandi ürikutest, kus kirjutatakse, et laps, kelle laup on musi andmisel soolane, ei ela kaua. Esimesed teaduslikud kirjutised ja uurimused sellest haigusest pärinevad alles aastast 1936 Šveitsi teadlaselt Guido Fanconilt ja aastast 1938 doktor Dorothy Andersenilt.
Tsüstiline fibroos (TF) on Euroopas kõige sagedasem eluiga lühendav autosoomretsessiivselt pärilik, progresseeruv ja multisüsteemne haigus. Valge rassi hulgas on TFi esinemissagedus ligikaudu 1 : 2500, kuid see varieerub geograafiliselt ja populatsiooniti. Näiteks Soomes on sama näitaja 1 : 25 000. Doktor Tiina Kahre uurimistöös selgus, et TFi sagedus Eestis on 1 : 7500. Seega esineb haigust siin ligikaudu kolm korda harvemini kui Kesk-Euroopas, kuid tunduvalt sagedamini kui Soomes.

Seotud lood

Uudised
  • 08.05.12, 11:24
Tsüstilist fibroosi põdenud mehest sai kulturist
Suurbritannias sai rasket haigust tsüstilist fibroosi põdenud noorest mehest vastu kõigi ootusi edukas kulturist.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele