D-vitamiini vajavad talviti lisaks väikelapsed ja eakad

Lääne-Virumaa perearsti Rita Uuetalu kinnitusel peaksid lisaks väikelastele ka eakad talviti D-vitamiini juurde võtma, kirjutas Tarbija24.

«On tehtud uuringuid, kust selgus, et üle 70 protsendi Eesti inimestest kannatavad  talvel D-vitamiini puuduse käes ja eelkõige ohustab see väikelapsi ja vanureid,» rääkis Sõmeru perearstikeskuse juhataja Rita Uuetalu. Vastsündinutele soovitatakse hakata D-vitamiini andma alates neljandast- viiendast elupäevast. 

Praegu panevad arstid vanematele südamele, et lapsed saaksid D-vitamiini lisaks kuni lapse kaheaastaseks saamiseni, kuid Uuetalu sõnul soovitab ta seda ka suurematele lastele. «Talvekuudel tekib D-vitamiini puudus, sest päiksest meil ei ole, aga D-vitamiin sünteesitakse nahas  just päikese toimel,» tõdes arst. 

Eakamad inimesed võiksid   peale 60ndat eluaastat  hakata D –vitamiini lisaks tarvitama. «Eriti need, kes viibivad vähem väljas,» toonitas perearst. 

Pidev väsimus
Ühtegi kindlat märki, mis inimesele D-vitamiini puudusest märku annaks, arsti sõnul tegelikult pole.  Küll aga  võib D-vitamiini vaegusele viidata väsimustunne. «Arvatakse, et siis (D-vitamiini vaeguse – toim.) on inimese immuunsussüsteem nõrgem, tal esineb sagedamini külmetus- ja viiruhaigusi,» selgitas arst. 

Uuetalu sõnul on leitud , et D-vitamiinil on  kasvajatevastane toime, eriti rinnanäärme, munasarja, eesnäärme ja jämesoolekasvaja puhul. Samuti parandab see lihaskonna seisundit  ja tasakaalu.Perearsti sõnul on D- vitamiin vajalik kaltsiumi ja fosfori imendumisel organismis ehk  luude ja hammaste arenemisel. «D –vitamiini defitsiidi puhul ei saa organism vajalikul hulgal kaltsiumi ja hakkab seda omastama luudest,» selgitas ta. 

Vitamiinivaegusel on tõsised tagajärjed
D-vitamiini puudus põhjustab lastel rahhiiti ja täiskasvanutel luude pehmenemist  ning osteoporoosi, millega kaasneb luumurru risk.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.