Homme kell 12 toimub Rahvusraamatukogus infopäev „Mida peaksin teadma eesnäärmevähist“, mille ühe teravaima teemana tõstetakse üles küsimus: miks Eestis mehi eesnäärmevähist tingituna sageli kastreeritakse, kui mujal Euroopas saavutatakse sama häid tulemusi muude ravimeetoditega?
„Eesnäärmevähk on Euroopas meestel enim diagnoositud kasvaja – võiks isegi öelda, et sellest on kujunemas massihaigus, kuna esmaste diagnooside arv on võrreldes 2000. aastaga kasvanud umbes kolm korda ,“ rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonna vanemarst dr Martin Kivi. „Eestis elab umbes 10 000 eesnäärmevähiga haiget, kuid nende tegelik hulk on tõenäoliselt palju suurem. Kahjuks ei tea potentsiaalsed patsiendid ja nende omaksed eesnäärmevähist nii palju kui võiks – näiteks seda, et vähiriski on võimalik kindlaks teha lihtsa vereproovi ehk PSA testiga.“
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.