• 11.12.13, 11:13
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Hüübinud veri imab bakterimürki  

Ameerika teadlased on avastanud, et verel on üks seniteadmata, kuid tähtis omadus. Peter Armstrong ja ta kolleegid Davise California Ülikoolist kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et hüübinud veri kaitseb organismi bakteritoksiinide eest, vahendas ERR Teadusuudised.
Kui tekib haav, võib sellesse sattuda ka baktereid. Gramnegatiivsed bakterid eritavad toksilist ainet nimega lipopolüsahhariid, mis väikestes kogustes tekitab kohalikku põletikku. Kui aga bakterinakkus väljub kontrolli alt, siis levib lipopolüsahhariid vereringe kaudu kogu organismis, kahjustab kõvasti kõiki organeid ja kudesid ning tekitab eluohtliku seisundi, septilise šoki. Ka tänapäevastest antibiootikumidest ei ole alati abi.

Seotud lood

Uudised
  • 02.03.14, 07:00
Arstide stetoskoobid on rohkem saastunud kui peopesad
Kuigi tervishoiutöötajate käed on bakterite ülekande peamiseks allikaks, näitab hiljutine uuring, et oma osa mängivad ka arstide stetoskoobid ehk kuulatlustorud, kirjutas ERR Teadusuudised.
Töökuulutused
  • 14.05.25, 15:06
Ootame Meliva kliinikutesse HAMBAARSTE
Meliva hambakliinikud Tallinnas, Sakus Pärnus ja Kuressaares ootavad oma kollektiivi hambaarste!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele