Autor: Kadi Heinsalu • 3. veebruar 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kliinik 2014: Geeninõustajad perearstikeskusse

Geeninõustaja ja toitumisspetsialist võiks olla igas perearstikeskuses, tööandja võiks kinni maksta töötajate salatilaua lõunalauas,  tervisekoolid ülekaalulistele nagu on Taanis, loetles professor Katrin Õunap võimalusi tänasel Kliinik 2014 konverentsi personaalse meditsiini ja geneetika sessiooni avaettekandes..

Kui keegi langetaks otsuse, et kõigile Eesti elanikele tehakse geenitestid, siis võiks olla perearstikeskustes õendusabi spetsiaistid, kes nõustaksid inimesi - perearst reaalselt seda ei suuda, lausus Õunap. "Juba praegu läheb kasvõi laktoositaluvuse testile pea tund," lausus Õunap.

Meditsiinigeneetiku töö algab anamneesist. "Miks me seda teeme, eriti kui haigus on geneetiline, küsitakse tihti," lausus Õunap. Paljude haiguste puhul on ikkagi uuringutest abi, jätkas ta. Diagnostikat saab vaadata neljal tasandil. Kliiniline fenotüüp, metaboliitide uuring, valgu uurimine ja ensüümanalüüs, genoomi uurimine.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708