Tšillipipar võib pidurdada soolekasvajate arengut

California ülikooli teadlased näitasid, et punases pipras leiduv kapsaitsiin tekitab hiirte soolestikku vooderdavates rakkudes kindla retseptori kroonilist aktivatsiooni, vallandades nii reaktsiooniseeria, mis viib soolevähiriski alanemisele, vahendas ERR Teadus.

Sellised teadmised avaldati ajakirjas The Journal of Clinical Investigation.  

Retseptor nimega TRPV1 avastati algselt sensoorsetes neuronites ning teda kirjeldati kui molekulaarset valuretseptorit.  

Hiljuti õnnestus teadlastel aga näidata, et TRPV1 avaldub ka soolestiku epiteliaalsetes rakkudes, kus tema aktivatsiooni reguleerib epidermaalse kasvufaktori retseptor EGFR. Viimase näol on tegemist soolestiku rakkude jagunemise olulise suunajaga; hästi on teada, et soolestikku vooderdavaid rakke asendatakse umbes iga 4-6 päeva möödudes.

EGFR-i aktiivsus on vajalik rakkude normaalse ringluse tagamiseks. Samas, kui selline signalisatsioon väljub kontrolli alt, suureneb kasvajate arengurisk.  

Nüüd näitasidki teadlased, et EGFR-i poolt aktiveeritud TRPV1 kontrollib tagasiside mehhanismi kaudu omakorda EGFR-i avaldumist, surudes maha rakkude liigset kasvu ja kasvajate arengut. Geneetiliselt muundatud hiired, kes TRPV1 retseptorit ei omanud, kannatasid soolevähi käes oluliselt sagedamini.  

Seega toimib TRPV1 soolestiku kasvajate mahasurujana. Kapsaitsiini poolt tekitatud TRPV1 krooniline aktivatsioon võib olla kasulik kõrge soolevähiriskiga indiviididele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.