• 07.08.14, 10:40
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lepinguosalistel riikidel puudub konsensus asendusema kasutamise küsimuses laste saamiseks 

Mennesson vs Prantsusmaa, kohtuotsus 26.06.2014, avaldus nr 65192/11 
AsjaoludKaebajad on abielupaar – Prantsusmaa kodanikud – ning USA-s 2000. a sündinud kaksikud. Kaksikud sündisid Californias asendusema kaasabil, sest pr Mennesson on viljatu. Hr Mennessoni sperma sisestati asendusema emakasse. California kohus tunnustas kaksikuid kaebajate lastena. Prantsusmaa seadused ei tunnusta vanema-lapse suhteid, mis on tekkinud USA-s asendusema kaasabil, sest ametivõimude hinnangul on asendusema kasutamise kokkulepped Prantsusmaa seadustega vastuolus. Prantsusmaa kohus keeldus registreerimast kaksikute sündi. Kohus leidis, et kaebajate era- ka pereelu riivet ei ole seetõttu, et sünni mitteregistreerimine Prantsusmaal ei võta lastelt ema ja isa ning peresuhted on tunnustatud Californias. Puuduvad takistused perekonna kooseluks Prantsusmaal. Avaldus EIK-ile oli konventsiooni artiklite  8 ja 14 rikkumise tuvastamiseks. 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele