Traumaravi Eestis saab uue kvaliteedi

Noorte inimeste peamine surmapõhjus on trauma ja seetõttu on trauma­kirurg Peep Talving südameasjaks võtnud Eesti traumasüsteemi parandamise. Professor Talvingu eestvedamisel on astutud samme, et Eestis saaks kasutusele võtta Ameerikast pärit traumaprogrammi Advanced Trauma Life
Support (ATLS). Eestit külastanud USA professor Inger Schipper tutvustab, mida ATLS endast kujutab.

Professor Talvingu eestvedamisel on astutud samme, et Eestis saaks kasutusele võtta Ameerikast pärit traumaprogrammi Advanced Trauma Life
Support (ATLS). Eestit külastanud USA professor Inger Schipper tutvustab, mida ATLS endast kujutab.

4.–15. augustil külastasid Eestit Ameerika kirurgide liidu esindajad professor Inger Schip­per ja doktor Andrew Baker. Viimane on ATLS Euroopa-Aafrika regiooni direktor ja professor Schipper sama regiooni eelmine juht. Külastuse eesmärk oli kandideeriva riigi valmisoleku ja võimaluste hindamine ning koostöölepingu sõlmimine.

Mis on Advanced Trauma Life Support?
Advanced Trauma Life Support on struktuur, mis on mõeldud meditsiinitudengitele ja arstidele. See on vahend, mis parandab traumapatsientide elulemust. See aitab elusid päästa. Kui tuleb raskelt vigastatud traumapatsient, on tavaline, et minnakse pabinasse. Ka kogenud arstid muutuvad ärevaks. ATLS on vahend, et seda ei juhtuks.
Meil on lihtne ABCDE süsteem, mida kasutada. See programm aitab kõik paika panna. Selle järgi on lihtne erinevaid vigastusi ohtlikkuse alusel hinnata. Programm võimaldab 15 minutiga kindlaks teha, mis on kõige ohtlikumad vigastused ja kuidas neid ravida. Kui rasked vigastused on ravitud, saab minna edasi kergemate juurde.
ATLSi ülesehitus võimaldab seda kasutada nii meditsiinitudengitel, esimese aasta residentidel kui ka neurokirurgidel. Seda saavad kasutada kõikide erialade arstid ja see ongi ATLSi suur boonus. Me pakume vahendit, mida kõik tervishoiutöötajad saavad kasutada. See parandab traumapatsientide ravi märkimisväärselt.

Ja just see tõttu see ongi nii fenomenaalne, et üle maailma erinevad riigid soovivad seda programmi kasutusele  võtta?
Jah, just nii.

Mis on ATLSi eelis võrreldes teiste sarnaste traumaprogrammidega?
Sa juba mainisid ühte – see programm on levinud üle kogu maailma. Süsteem on kasutusel 60 riigis, ainuüksi Euroopas juba 23 eri riigis. Seda programmi saab kasutada üle maailma igal pool, kus see on kord kasutusele võetud. Seda saab kasutada siin Eestis, Saksamaal, Hollandis või kus iganes soov on.
Teine hea asi on see, et see programm tuleb ameeriklastelt. Ameeriklased püüavad alati parimad olla. Seega on ATLS
väga hea tasemega. ATLSi
õpe on suurepärane ja me hoiame standardeid kõrgel. Tõsiasi, et me praegu siin oleme ja kontrollime, kas Eestis suudetaks ATLSi kvaliteeti hoida, näitab, kui oluline see on. See tähendab ka seda, et kui juba tudengina saada nii hea traumakäsitluse väljaõpe, siis see tagab, et arstina töötades suudetakse väga head ravi pakkuda.

Kui kaua võtab aega, et kandideeriv riik ATLSi tööle saaks? Kui võtta alguseks esmane külastus, mille ATLSi esindajad teevad?
Tavaliselt läheb selleks 6–9 kuud. Professor Talving on siin kõik nii hästi korraldanud, et ilmselt läheb selleks pigem 6 kui 9 kuud. Järgmisel aastal samal ajal on teil juba ATLS.

Loe täismahus 26. augusti Meditsiiniuudiste paberlehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.