Internet on ohuks inimeste tervisealasele kirjaoskusele

Kuigi poliitikud, arstid ja teised terviseaktivistid tahavad harida avalikkust oma tervise  eest hoolt kandma, teeb Internet ülesande raskemaks.

Tervisealane kirjaoskus viitab võimele teha kohaseid otsuseid hea tervise säilitamiseks  igapäevaelus nii kodus, kogukonnas, tööl, tervishoiusüsteemis kui poliitilisel areenil. See on seotud üldise kirjaoskusega ja kirjeldab inimese teadmisi ja oskusi rakendada tervisealast teavet. Kuid uute tehnoloogiate kasutusele võtuga seisavad kodanikud silmitsi keerulisemate valikutega tervisealaste otsuste tegemisel.

Rääkides Euroopa tervisefoorumil Gasteinis (EHFG) ütles Peteris Zigalvis, EL Komisjoni DG Connect tervise ja heaolu üksuse juht, et aastaid on soovitud inimesi võimestada otsuste tegemiseks, aga teadlike otsuste tegemine ei ole võimalik ilma juurdepääsuta digitaalsetele vahenditele. Lisaks ei oma paljud teadmisi, kuidas selliseid vahendeid kohaselt kasutada. Zigalvis ütles, et DG Connect on praegu kaasatud projekti, mis püüab arendada õppekava IKT oskustega tööjõu koolitamiseks. Eurobaromeetri uuring e-tervise osas käivitatakse oktoobri lõpus. Seni läbi viidud küsitluste andmetel leiab 77% ELi kodanikest, et internet on hea vahend parandamaks oma teadmisi tervisega seotud teemadel. Samas 41% ei ole kunagi otsinud veebist tervisega seotud teavet.

Kõige populaarsemad otsinguteemad on seotud üldise tervisliku seisukorra parandamisega, näiteks läbi toitumise ja kehalise aktiivsuse. Paljud ütlesid, et teave, mida nad leidsid, oli asjakohane, kuid 41% küsitletutest ütles, et kahtlesid teabe usaldusväärsuses.

Kaisa Immonen Charalambous Euroopa Patsientide Foorumist sedastas: „Minu jaoks on kriitiline tervise kirjaoskus väga oluline. Peame õppima eristama head ja usaldusväärset teavet väärtusetust.“

Sylvain Giraud, Euroopa Komisjoni tarbijakaitse peadirektoraadi strateegia ja rahvusvahelise üksuse juht märkis, et komisjon ei olnud teadlik probleemidest, mis on seotud pikaajaliselt tervisealase kirjaoskuse puudumisega. "Me mõistame, et tervisealane kirjaoskus on aspekt, mida tuleb arvesse võtta, kui me arendame tervishoiupoliitikat ELi tasandil. Siin esineb selge korrelatsioon sotsiaalse staatuse, sotsiaalne taseme, kirjaoskuse ja tervise vahel.“

Giraud lisas, et tervisealase teadlikkuse suurendamiseks tuleks teavet pakkuda sihtrühmale arusaadavas keeles ja viisil. Lisaks tuleks edendada ka isikute digitaalseid oskusi. Tervisealase kirjaoskuse taseme tõstmisel on oluline roll ka patsiendiorganisatsioonidel.

EurActive.com portaalist refereeris Mari Amos

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.