Eesti mees elab kümme aastat vähem, kui Eesti naine ja kaheksa aastat vähem, kui Soome mees. Kuigi meeste eluiga on aastatega veidi tõusnud, on meil ikkagi veel pikk maa minna… arutleb perearst Eero Merilind.
Eesti meeste sagedasemad surmapõhjused on südameveresoonkonna haigused, insult, alkoholist tingitud tervisekahjud, kopsuvähk, HIV, vigastused , depressiivsed häired ning liiklusõnnetused. Neist esimesed kaks on olnud pidevalt samal kohal, kuid viimase kümne aasta jooksul on alkoholist tingitud tervisekahjud, HIV ning depressioonid (sealhulgas enesetapud) teinud suure hüppe üles. Kas on selleks liiga keeruline majanduslik olukord, liigne edule suunatud ühiskonna käsitlus või põhjamaine pime ja külm kliima on esmapilgul raske öelda.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.