HIV-viirust saab peagi ennetada vaktsiinita

Teadlased avastasid uue meetodi HI-viirusesse nakatumise ennetamiseks, mille puhul viirusel ei lasta rakkudesse tungida.

Loomulik immuunsus on parim viis enda kaitsmiseks viiruste, bakterite ja parasiitide eest. Sellise immuunsuse omandamiseks on parim enamasti kas haiguse läbipõdemine või vaktsineerimine.

Seni oli selline kaitse võimalik tuulerõugete ja poliomüeliidi ehk lastehalvatustõve puhul. Harvardi ülikooli teadlaste sõnul saavad inimesed end peagi sarnasel moel, kuid kuid teistsuguse meetodi abil ka HIVi eest kaitsta, kirjutab Time. Teadlastel on õnnestunud nimelt vererakkude genoome sellisel moel resistentseks muuta, et nad oleks HI-viiruse jaoks läbimatud.

Et ellu jääda, peab HI-viirus sisestama oma genoomi tervesse rakku, selleks seob viirus end rakkude pinnal paikneva valguga CCR5. Kui CCR5 on muteerunud, ei saa viirus end rakkude külge siduda ning rakud on seega kaitstud. Piltlikult kirjeldades on see võrdne olukorraga, nagu ukselukk oleks ära vahetatud ja viirusel pole sissepääsemiseks õiget võtit.

Refereeritud portaalist Tervist24

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.